Kausiennakossa Williams: ”Tallin kuljettajien pilkkaaminen on laiskan fanin valinta”
Kuva: Getty Images
Valtteri Bottaksen päästäminen Mercedekselle oli Williamsille selkeä menetys. Vastalahjaksi maineikas brittitalli sai kuitenkin paljon hyödykkeitä, joista suomalaisten kiitollisuudentunne on vähäisin.
Lance Strollin kokemattomuus pakotti tallin repimään Felipe Massan eläkkeeltä takaisin, sillä nuoresta kanadalaisesta ei ole vielä tallin kannattelijaksi. Massa tuntee tallin ja sen toimintatavan, minkä lisäksi hän pystyy paikkaamaan kokemuksellaan vauhdillisia puutteitaan. Williams valitsi parhaimman kokonaispaketin suomalaisen tilalle.
Tallin kuljettajista on helppo tehdä pilkkaa, mutta se olisi laiskan fanin valinta.Tallin kuljettajista on helppo tehdä pilkkaa, mutta se olisi laiskan fanin valinta. Stroll saattaa olla vielä raakile, mutta hänessä on potentiaalia. Massa on taas erinomainen vuoden kiinnitys talliin, vaikka vauhti ei miehen vahvuus enää olekaan. Massan sijasta tärkein talliin liittynyt muutos on kuitenkin Paddy Lowen palaaminen takaisin vanhaan talliinsa. Lowe oli merkittävässä roolissa Mercedeksen menestystarinassa, ja hän osaa varmasti kehittää myös Williamsia oikeaan suuntaan tulevilla kausilla. Bottas-siirrosta saadut rahat ovat tervetulleita yksityistallin budjettiin. Ja kun rahaa talliin kantaa myös isä-Stroll, on tallilla asiat tältä saralta katsottuna mukavasti mallillaan. Williamsilla pelattiin tämän kauden suhteen riskittömästi, mutta se näyttäisi tällä hetkellä katsottuna olevan toimiva vaihtoehto. Jos tänä vuonna kaikki sujuu ilman myrskyjä, voi tallilla olla ensi kaudella muutama jokerikortti taskussaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- F1-sarja otti rajun palauteryöpyn vastaan – säännöt saattavat muuttua jo seuraavan kisan jälkeen
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Kuinka paljon tienaat rallista? Näin Janni Hussi kommentoi asiaa podcastissa
- Karuja kommentteja – näin F1-kuskit ottivat uudet säännöt vastaan
- Haas-tallin Oliver Bearman kommentoi F1:n uutta boost-järjestelmää – “Paikoin todella tehokas”
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”