Toyotan rallipomo: ”Emme ole vielä valmiita – silti jo palkintopallilla!”
Kuva: Getty Images
Toyota Gazoo Racingin urheilujohtaja Jarmo Lehtinen kertoo, että avauskilpailu Monte Carlossa oli tiimille todella positiivinen yllätys.
Jari-Matti Latvala oli kilpailun kakkonen ja myös Juho Hänninen ajoi hienoja aikoja, vaikka ulosajo katkaisikin hänen kilpailunsa hetkeksi.
– Pääsimme podiumille ja se oli mahtava tunne. Tosin on myönnettävä, että se tapahtui hiukan muiden epäonnen kautta. Mutta auto oli riittävän luotettava kakkossijaan, mikä on tietenkin hieno asia. Ajoimme välillä loistavia pätkäaikoja, pitää olla todella tyytyväinen, Lehtinen sanoo WRC.comin podcastissa.
– 18 kuukautta sitten meillä oli tyhjä pöytä, josta aloitimme kaiken suunnittelun. Nämä puolitoista vuotta ovat olleet valtava rypistys. Oli hienoa nähdä, kuinka koko tiimi toimi juuri kuten pitikin kilpailussa.
– Keskityimme ainoastaan omaan tekemiseemme. Olen ollut niin kauan mukana tässä hommassa, että tiedän, ettei muiden tekemisiä kannata vilkuilla tai miettiä. Emme olleet 100-prosenttisen valmiita, mutta olimme riittävän valmiita ottamaan palkintopallipaikan.
Paitsi tiimiä, Lehtinen kehui myös Toyota Yarista.
– Koko auto toimi hyvin, pieniä ongelmia oli elektroniikan ja bensapumppujen kanssa, mutta ne olivat pikkujuttuja, joiden takia emme menettäneet yhtään aikaa. Meillä on vielä paljon kehitettävää, se on päättymätön jatkumo. Uskon, että saamme jo seuraavissa kisoissa parannettua vauhtiamme.
– Tsekkasimme Montessa kaiken kahteen kertaan ja meillä oli tuplamiehitys monessa asiassa, että saisimme kaiken varmistettua. Tämä oli meille tärkeä ja iso asia, koska Toyota palasi pitkän tauon jälkeen.
Lehtinen myöntää, että paluu oli jännittävä.
– Olin todella hermostunut avauserikoiskokeella. Juho pudotettiin lähtölistalla alemmas ja oletimme, että sillä paikalla olisi vielä liukkaampi ajaa. Mutta heti ensimmäisen väliajan jälkeen näimme hänen vauhtinsa ja saimme paljon positiivista energiaa siitä.
– Jari-Matti lähti varovasti liikkeelle kuten oli tarkoituskin, hän paransi koko ajan loppua kohti. Juhon kolari oli harmittava, mutta meille oli tärkeää, että hän pystyi ajamaan kilpailun loppuun, saimme paljon tärkeää dataa ja tarvitsemme todellakin sen kaiken, Lehtinen kertoi.
LUE MYÖS:
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Juha Rytkönen teki huiman nousun EM-hopealle – ”En olisi uskonut”
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Tuukka Taposelta kylmäpäinen suoritus – joukkokolari väritti Madridin F3-kilpailua
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Drift Masters -finaali 2026: Lopputulokset
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”
- Hurjaa draamaa Chilessä! Elfyn Evans putosi – Sami Pajarin mestaruushaaveet elävät
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne