Toro Rosso pettynyt Ferrarin moottoreihin: ”Olemme jääneet jälkeen”
Kuva: Getty Images
Toro Rosson tekninen johtaja James Key sanoo, että tiimin on tehtävä parannuksia autoonsa kauden toisella puoliskolla, sillä Ferrarin moottoreista ei juuri iloa ole.
Toro Rossolla on Ferrarin viimevuotiset moottorit, joten se ei pysty kehittämään niitä kauden aikana.
Moottoreista ei tunnu löytyvän tehoja, Saksan GP:ssä ennen kesätaukoa Toro Rosson kuljettajat tulivat maaliin sijoilla 14 j 15 kierroksen kärjestä.
– Hockenheimin pitkät suorat eivät sopineet meille, tiesimme sen jo ennalta. Tiimit jotka pystyvät kehittämään moottoreitaan ovat parantaneet selkeästi vauhtiaan. Olemme jääneet jälkeen, Key sanoo GP Updatella.
– Istumme nyt alas pohtimaan, minkälaisilla aerodynaamisilla ratkaisuilla saamme lisää vauhtia. Voimme kyllä kehittää autoa edelleen ja etenkin parantaa sen heikkouksia, Key kertoi.
Ensi kaudeksi Toro Rosso vaihtaa Renaultin moottoreihin.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin