Force India -pomo jyrähtää: ”Tämä on noitavainoa!”
Kuva: Getty Images
Force Indian omistaja ja tallipäällikkö Vijay Mallya on joutunut piileskelemään Intian viranomaisia sen jälkeen, kun hänen Kingfisher-lentoyhtiönsä meni konkurssiin ja perään jäi savuavia talousraunioita.
Intian oikeuslaitos antoi Mallyasta pidätysmääräyksen maaliskuussa ja syytti tätä rahanpesusta. Mallya väittää olevansa syytön.
– En ole ensi kertaa tässä tilanteessa. Jo 1985 viranomaiset tutkivat toimiani. He puskivat päälleni ja tonkivat kaiken, mutta eivät löytäneet mitään rikollista. Intiassa tällaisia asioita käytetään valitettavasti poliittisina lyömäaseina ja juttuja tekaistaan milloin mistäkin, Mallya sanoo Autosportille.
– En voi kuvata tätä millään muulla termillä kuin noitavaino. Intian viranomaisilla on pääsy kaikkien entisten Kingfisherin työntekijöiden luokse ja olemme luovuttaneet heille tonneittain dokumentteja. Jos kaikki on kiinni minun jututtamisestani, tervetuloa Englantiin puhumaan kanssani.
Tallipäällikkö ei usko, että tulenarka tilanne vaikuttaa Force Indiaan, joka on päässyt kauden edetessä mainioon vauhtiin.
– Kolmen viime vuoden aikana olemme saaneet merkittävän paljon lisää sponsoreja. Tilanteemme on todella hyvä verrattuna aikaisempaan. Voin sanoa kirkkain silmin, että tallin taloustilanne on hyvä ja Force India seisoo vahvasti omilla jaloillaan
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin