Ferrari-pomo avasi Sebastian Vettelin vaihdelaatikko-ongelmia – samoja ongelmia jo aiemmin
Kuva: Getty Images
Ferrari-kuski Sebastian Vettelin autoon jouduttiin vaihtamaan vaihdelaatikko kahdessa edellisessä osakilpailussa, Itävallassa ja Iso-Britanniassa. Ferrarin tallipäällikkö Maurizio Arrivabenen mukaan ongelmia on ollut jo aiemmin tällä kaudella.
– Britannian GP korosti ongelmia, jotka eivät ole liittyneet vain siihen rataan. Ongelmia oli myös Barcelonassa ja Bakussa, mutta täällä (Britanniassa) ne olivat näkyvämpiä, Arrivabene kertoi motorsport.comin mukaan.
Vettelin kaksi edellistä GP:tä ovat meneet vaihdelaatikon vaihdon myötä täysin penkin alle. Vettel keskeytti Itävallassa ja Iso-Britanniassa saksalainen oli vasta yhdeksäs. Vettel menetti pistemenetysten takia myös neljännen sijansa MM-pisteissä, kun Red Bullin Daniel Ricciardo tuli hänen ohitseen.
Arrivabenen mukaan ongelmia pyritään ratkaisemaan kokoajan.
– Tässä vaiheessa kautta emme voi tehdä vallankumouksellisia ratkaisuja. Meidän täytyy selvittää, miten voimme parantaa auton tasapainoa. Siihen meillä on myös tulossa joitain päivityksiä.
– Meidän täytyy työskennellä nopeasti, mutta siinä on selviä aukkoja. Vaihdelaatikko-ongelmasta meidän täytyy selvittää, onko se suunnittelu- vai materiaalinen vika. Veikkaisin jälkimmäistä, Arrivabene totesi.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin