Bottaksen managerilta moniselitteinen lausunto: ”Valtteri sitoutuu Williamsille niin hyvin kuin pystyy”
Kuva: Getty Images
Valtteri Bottasta huhuiltiin viime vuonna kovasti Ferrarille Kimi Räikkösen paikalle. Nyt Räikkönen teki jatkosopimuksen, eikä Bottaksen kausi ole ollut sellainen, että halukkaita ottajia huipputalleissa olisi oven takana jonoksi asti.
Bottaksen manageri Didier Coton kommentoi suojattinsa tilannetta Autosportille.
– Valtteri on ollut erittäin ehdoton sitoutumisessaan Williamsille koko kauden ajan. Nyt hän sitoutuu talliin niin hyvin kuin vain pystyy, Coton sanoi arvoituksellisesti.
Joka tapauksessa todennäköisintä on, että Bottas jää Williamsille ja saa vain toivoa, että kauden 2017 uudet säännöt sopivat brittitiimille.
– Valtteri on F1:ssä mukana voittaakseen ja niin pitää hänen tiiminsäkin olla. Molempien on tehtävä rajusti töitä saavuttaakseen tavoitteensa, Coton sanoo.
– Williams on hieno talli, jolla on paljon potentiaalia. Kaksi edelliskautta osoittivat, mihin he pystyvät ja lisää on varmasti tulossa. Tiimin pitäisi olla erittäin iloinen, kun heillä on Valtterin kaltainen kuljettaja.
Bottas on sanonut haluavansa hoitaa itse sopimusneuvottelunsa, eikä Cotonilla ole mitään sitä vastaan.
– Hän on ottanut johtavan rooli tässä asiassa, mutta me kaikki olemme hänen tukenaan, jos tarvitaan. Kauden 2017 neuvotteluissa ei ole syytä hätäillä vielä, enkä minä ainakaan halua lähteä sen suhteen minkäänlaiseksi ennustajaksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku
- Useat tallit ongelmissa F1-avauksessa – Aston Martinin kauhukuvat kävivät toteen
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Oscar Piastri | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Lando Norris | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Lewis Hamilton | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, kypärä
- Isack Hadjar – F1 | Uutiset ja perustiedot
- Sergio Perez | F1-tilastot, uutiset, ura ja palkka
- FIA:n linja muuttui: Valtteri Bottas välttää rangaistuksen
- Kimi Antonelli | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Honda paljasti vakavan ongelman Aston Martinin F1-autossa: ”Tilanne oli vaarallinen”
- Valtteri Bottaksen F1-talli aiheutti heti kiusallisen ongelman – muutos sääntöihin
- Ennakko: Valtteri Bottas vs Sergio Perez – kumpi nousee Cadillacin ykköskuskiksi?
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- F1-testit peruttu turvallisuussyistä Lähi-idän tilanteen vuoksi
- Rallit.fi: Marcus Grönholm Kalle Rovanperästä: ”Luulen, että Kalle lopetti myös sen takia”
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi