Saksalaiskuski ehdottaa: “Japanin Superformuloista suora tie F1:een”
Kuva: Getty Images
Japanin Superformula-sarjassa ajava saksalainen Andre Lotterer esittää, että Japanin sarjan pitäisi olla selkeä reitti suoraan formula ykkösiin.
Aiemmin sarja tunnettiin nimillä Formula Nippon ja Formula 3000, niiden kautta ykkösiin ovat nousseet mm. Ralf Schumacher, Mika Salo, Eddie Irvine ja Pedro de la Rosa.
Sarjaan vaaditaan FIA:n superlisenssi ja siellä ajaa tällä kaudella esimerkiski viimevuotinen GP2-mestari Stoffel Vandoorne.
– Kyllä tämän pitäisi olla ihan selkeä reitti F1:een. Sarjan ja sen kuljettajien taso kyllä riittää, olemme kaikki ammattilaisia. Tämä on loistava korkeakoulu kuljettajille, olen itse oppinut vuosien aikana täällä todella paljon, Lotterer sanoo Motorsport.comille.
– Ei tällaista tasoa löydy mistään Euroopan juniorisarjoista. Mutta maailma on muuttunut. Muinoin F1:een tuli 30-vuotiaita kuljettajia, koska ensin heidän oli pakko kerätä kokemusta muualta. Nykyisin siellä ajaa jo alle 20-vuotiaita. Siellä kysytään, paljonko sinulla on rahaa? Ja jos on riittävästi, saat ajopaikan, Lotterer kritisoi.
Vuonna 2014 yhdessä GP:ssä Caterhamilla ajanut saksalainen korostaa kokemuksen merkitystä.
– Kyllä nuoret superlahjakkuudetkin voivat tehdä hienoa tulosta. Mutta olen itse huomannut, että olin paljon parempi kuljettaja kolmekymppisenä kuin kaksikymppisenä.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiilasi kärkeen – Lance Strollilta alokasmainen virhe
- F1-kauden päätöskilpailu vaihtumassa – järjestäjille näytettiin vihreää valoa
- SM-rallikauden finaalissa riittää jännitettävää
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus
- Rallin MM-sarjan ympärillä käy kuhina – rallipomolta kovia paljastuksia kulisseista
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuljettajansa
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus