F1-toimittaja: Nämä kuljettajat siirtomarkkinoiden kuumimmat nimet
Kuva: Getty Images
F1-toimittaja James Allen käy läpi blogissaan tuolileikkiä koskien kuljettajien ensi kauden työpaikkoja.
Allenin mielestä ensi kauden työpaikkojen osalta avainroolissa ovat McLarenin kuljettajat Jenson Button, Kevin Magnussen sekä Stoffel Vandoorne.
Tallin nykyinen kisakuski Button on selvästi kallein vaihtoehto, eikä takavuosien mahtitalli McLaren ole halukas pitämään brittiä palveluksessaan nykyisellä hintalapulla. Ilman pääsponsoria ja huonojen sijoitusten vuoksi myös palkkiotaulukossa alaspäin tipahtanut brittitalli saattaakin vaatia Buttonia leikkaamaan palkkaansa roimasti, mikäli yhteistyötä halutaan jatkaa.
Allen muistuttaa molempien nuorten kuskien, Magnussenin ja Vandoornen, olevan enemmän kuin halukkaita ajamaan F1-sarjassa ensi kaudella. Magnussen on ilmaissut jo aiemmin, ettei hän suostu enää seisomaan toimettomana toista kautta. GP2-mestaruuteen matkalla olevalla Vandoornella puolestaan sulkeutuu mahdollisuus jatkaa kasvattiluokassa, mikäli mestaruus tulee. Allen uskookin belgialaisnuorukaisen olevan mukana F1-sirkuksessa tavalla tai toiselle ensi kaudella.
Jos McLaren ja Button jatkavat yhteistyötään, saattaa brittitalli haluta saada jomman kumman juniorinsa uuteen Haas-tiimiin. Tällä hetkellä toisessa paikassa on kiinni Ferrarin tukema Esteban Gutierrez, joten taistelu tälläkin saralla on tiukkaa.
Pastor Maldonadon uran Allen uskoo sen sijaan olevan vaakalaudalla, mikäli Renault päättää ostaa Lotus-tallin.
LUE MYÖS:
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus
- Mykistävää ylivoimaa – George Russell paalulle, MM-kärki Kimi Antonelli seinään
- Max Verstappen kiilasi kärkeen – Lance Strollilta alokasmainen virhe
- F1-kauden päätöskilpailu vaihtumassa – järjestäjille näytettiin vihreää valoa
- SM-rallikauden finaalissa riittää jännitettävää
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus
- Rallin MM-sarjan ympärillä käy kuhina – rallipomolta kovia paljastuksia kulisseista
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi