Ferrari-pomo mielissään – ”Tämä on se tiimi, jonka haluan”
Kuva: Getty Images
Vaikka Span viikonloppu tuloksellisesti oli Ferrarille pettymys sekä Kimi Räikkösen että Sebastian Vettelin kärsittyä epäonnesta, tallipäällikkö Maurizio Arrivabene kiittelee tiimin työtä. Italialainen sanoo vastoinkäymisten tuoneen lopulta parhaan esiin henkilöstöstä.
– Kauneus, jos sitä niin haluaa kutsua, oli se, että me näimme hienon joukkueen läpi viikonlopun. Perjantaina ja lauantaina meillä oli paljon ongelmia ja he käsittelivät sen fantastisesti. Tämä on se tiimi, jonka haluan. Se on ensimmäinen pointti, Arrivabene sanoi ESPN:n mukaan.
– Toinen on se, että kaksi kuljettajaamme todella hoitivat työnsä. Seb taisteli kuin leijona ja sellaista kuljettajaa tarvitsen tallissani – kuten myös Kimi. Hän ajoi lähtöruudukon perältä nousten sijoja ja saapuen maaliin seitsemäntenä. Minusta hyvä signaali on se, että tiimi kypsyi.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin