Williams-päivitys onnistui – ”Hyväksi loppukaudelle”
Kuva: Getty Images
Felipe Massa odottaa vahvaa viikonloppua Williamsille myös Unkarissa, vaikka rata ei suoranaisesti auton vahvuuksia korostava olekaan. Brassi oli perjantain toisissa harjoituksissa kymmenenneksi nopein tallin keskittyessä tutusti kisapitkiin stintteihin.
– Kun katsoo, miten päivä sujui, on selvää, että meillä on potentiaalia hyvään viikonloppuun ja taisteluun meitä mestaruussarjassa lähimpänä olevien kilpailijoiden kanssa, hän sanoi.
– Se ei tule olemaan helppoa, mutta meillä on enemmän annettavaa kuin tänään näkyi. Sunnuntaina tulee olemaan viileämpää, minkä pitäisi auttaa meitä hallitsemaan rengaslämpöjä.
Tallilla oli käytössään perjantaina uusi etusiipi, jonka vain Valtteri Bottas tosin sai käyttöönsä. Massa uskoo sen toimineen toivotusti.
– Valtterilla oli paljon työtä, joka keskittyi etusiipeen ja se vaikuttaa parannukselta. Tämä on hyväksi loppukaudelle, Massa sanoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”