Alonsolle kova tuomio kaudestaan Kimi Räikkösen kanssa – ”Auttoi vain itseään”
Kuva: Getty Images
Sebastian Vetteliä ei ole pestattu Ferrarille ykköskuljettajaksi, uskoo itsekin Scuderialla ajanut Mika Salo.
Kimi Räikkösen ja Vettelin hyvä suhde radan ulkopuolella on uutismedioiden lempiaiheita, mutta Salo arvioi, että Ferrari on aivan tietoisestikin rakentanut kokoonpanon, jossa yhteistyö toimii.
48-vuotias Salo sanoo, että Maranellolla on tuskin kovin hyviä muistoja Fernando Alonson toimintatavoista.
– En mä usko [että Vettel tuotiin ykköskuljettajaksi], Ferrari tarvitsee tuon Alonso-homman jälkeen kaksi kuljettajaa, jotka pystyvät työskentelemään yhdessä, Salo sanoi SuomiF1-sivustolle.
– Silloin, kun laitettiin munat yhteen koriin, niin se toinen kaveri ei ollut yhteistyöhaluinen. Ja tässä tulos.
Kysyttäessä, että tarkoittaako hän Alonson olleen alusta asti ykköskuljettaja Ferrarilla 2014, Salo vastasi kieltävästi.
– Ei, en usko, että Alonso oli alusta asti ykköskuski, vaan sen työntekotapa oli sellainen, että se ei kauheasti auttanut tiimiään. Se auttoi vain itseään, ex-Ferrari-kuljettaja sanoi.
– Nyt Ferrari tarvitsee kaksi kuljettajaa, jotka auttavat tiimiä – siinä itsensä ohella – että päästään eteenpäin ja aletaan voittaa kisoja taas.
Salon mietteitä SuomiF1-sivustolla lisää F1-kauden alla.
Olli Kuitunen
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu