Alain Prostilla eniten voittoja Brasiliasta – suomalaisilla kolme
Kuva: Getty Images
Alain Prost on Formula 1:n Brasilian GP:n kaikkien aikojen eniten voittoja napsinut kuljettaja. Ranskalaislegenda ylsi Brasiliassa ykköspallille peräti kuusi kertaa.
Kisa on ajettu Interlagosissa 1972-1977, 1979-1980 ja jälleen vuodesta 1990 lähtien. Vuonna 1978 ja vuosina 1981-1989 kilpailtiin Jacarepaguassa. Brassikuskeista kisan ovat voittaneet Ayrton Senna, Nelson Piquet ja Felipe Massa kaksi kertaa. Carlos Pace, jonka mukaan Interlagosin rata (Autodromo Jose Carlos Pace) on nimetty, voitti radalla kerran.
Mika Häkkinen voitti radalla kahdesti. Kimi Räikkönen otti ykköspaikan – ja MM-tittelin – 2007. Kisa on vuodesta 2004 lähtien ajettu kalenterin loppupäässä, tätä ennen Brasilian kisa oli kauden ensimmäisiä.
Brasilian GP-voittajat:
1. Alain Prost, 6 voittoa
2. Michael Schumacher, 4 voittoa
3. Carlos Reutemann, 3 voittoa
4. Emerson Fittipaldi, Nelson Piquet, Nigel Mansell, Ayrton Senna, Mika Häkkinen, Juan Pablo Montoya, Felipe Massa, Mark Webber ja Sebastian Vettel, 2 voittoa
5. Carlos Pace, Niki Lauda, Jacques Laffite, Rene Arnoux, Damon Hill, Jacques Villeneuve, David Coulthard, Giancarlo Fisichella, Kimi Räikkönen ja Jenson Button, 1 voitto
Voittotilasto: F1.com
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”