Kuka ajaa toista Caterhamia? – ”Meillä ei ole kiire tehdä päätöksiä”
Kuva: Getty Images
Caterhamin uusi tallipäällikkö Manfredi Ravetto vahvistaa Autosport-lehden verkkosivuilla, että talousvaikeuksien kanssa tällä kaudella kamppailleen tallin autossa saatetaan nähdä vielä uusi kuljettaja kuluvan kauden aikana.
Kamui Kobayashi joutui sivuun jo Belgian GP:stä. Sama kohtalo saattaa uhata japanilaista myöhemmin kauden aikana. Kobayashin ajaminen edes kotikisassaan Suzukassa ei ole varmaa.
– Meillä ei ole kiirettä tehdä mitään päätöstä. Korostan, että Kamui on aina osa perhettä – ja olemme pahoillamme hänen huonosta tuuristaan Singaporessa, Ravetto sanoo Singaporessa lämmittelykierroksella keskeyttäneestä japanilaisesta.
– Kuskipäätös on hyvin herkkä ja minun täytyy kuunnella monien ihmisten neuvoja ja vaikutusta tässä asiassa. Tämä ei ole yhden miehen päätös, Ravetto kertoo kuskipäätöksestä.
Ruotsalaiskuski Marcus Ericsson on läpi kauden ollut Kobayashia hitaampi, mutta hänen asemansa tallissa on turvattu. Caterham on valmistajien MM-sarjassa viimeisenä.
LUE MYÖS:
- Mika Salon tapauksesta uutta tietoa: poliisi ei epäile puukotusta
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Esapekka Lappi joutui Ylellä kiperän kysymyksen eteen: ”Siihen en kyllä lähde”
- Toyotan nuori virolaislupaus hämmästyttää ralliväkeä – ”Samanlaista lahjakkuutta kuin Kalle Rovanperällä”
- SuomiF1 Podcast: Huhut Valtteri Bottaksesta puhuttavat – ”Ei mitään järkeä”
- Alkukauden yllätystalli solmi miljoonadiilin – nimi muuttuu
- IS: Mika Salo tyrmää väitteet epäillystä puukotuksesta
- MM-taisto repii Mercedes-leiriä? F1-toimittaja: “He eivät katsoneet toisiaan”
- Asiantuntija latasi Sami Pajarista – Kalle Rovanperä nousi puheenaiheeksi MTV:llä
- Poliisi selvittää Mika Salon epäiltyä puukotusta – tapauksessa uusi käänne
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja osallistujat
- Valtteri Bottaksella epäonnea – Cadillac yllätti silti
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Potku-uhka – Valtteri Bottaksesta levisi ikäviä huhuja
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- 18-vuotias suomalainen näyttävään voittoon Italian F4:ssä – F1-unelma elää vahvana
- Jari-Matti Latvala vaihtoi englanninkielisiin nuotteihin – japanilaiskartturille kova haaste Kreikassa
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, televisiointi ja liput