Jenkkitalli odottaa kuumeisesti FIA:n päätöstä – uusi talli varikkosuoralle 2015?
Kuva: Getty Images
NASCAR-tallinkin omistava Gene Haas odottaa kuumeisesti FIA:n päätöstä siitä, avataanko F1-sarjaan paikka uudelle tallille. Haas on puuhamiehenä jenkkitalliin, joka voisi ottaa osaa F1-sarjaan ehkä jo kaudella 2015.
Päätöstä odotettiin alunperin jo viime perjantaina, mutta viime hetkellä FIA-pomo Jean Todt kertoi, että asia lykkääntyy.
Tällä hetkellä talleja on 11, kun säännöstön mukaan maksimi on 13 tallia. Haas toivoo, että päätös saadaan pian.
– FIA kertoi alunperin, että päätös saadaan perjantaina. Perjantaina he ilmoittivat, että tämä päiväys oli vain yksi osa prosessista ja lopullinen päätös tulisi myöhemmin. Emme saaneet tietää ehdotonta päivää ratkaisulle, mutta toivottavasti saamme sen viikon parin sisään vaikka todennäköisesti se tulee kestämään, The F1 Times siteerasi Haasia.
– Mitä olen oppinut puhuessani muiden kanssa, tällainen viivästys on ihan normaalia. He eivät tee päätöstä ennen kuin he ovat täysin varmoja kannastaan.
Todt kommentoi aiemmin James Allenin blogissa tilannetta seuraavasti:
– On tärkeää täyttää se vapaa paikka, se olisi hyväksi, mutta prioriteetti on pitää tämänhetkiset 11 tallia mukana, ranskalainen sanoi.
Todtin huolena on ollut tallien taloudellinen tilanne, koska kulut ovat karanneet käsistä (uutinen). FIA:n uskotaan päättävän ensin mahdollisesta kulukatosta ennen kuin se tekee päätöksiä lisätä tallien määrää.
LUE MYÖS:
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Robin Räikkönen: sopimus F1-huipputallin kanssa!
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?
- Rallifaneille ilouutisia – legendaarinen kilpailu tekemässä paluuta MM-kalenteriin
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?