Lotus-sijoittaja uhkaa mediaa – ”Te tulette näyttämään ilkeiltä”
Kuva: Getty Images
Pitkään odotettu kumppanuus Lotus-tallin ja Quantum-sijoitusryhmän kanssa tulee toteutumaan, sijoittajia edustava Mansoor Ijaz on vakuuttanut jälleen tänä viikonloppuna.
Lotus ”vahvisti” Quantumin ostaneen 35% tallista jo viime kesänä, mutta nyt useita kuukausia myöhemmin rahaa sijoitusyhtiön ja tallin välillä ei todellisuudessa yhäkään ole liikkunut, mikä on aiheuttanut mediassa epäilyksiä suuren luokan huijauksesta.
Kuten aiemminkin, Ijaz sanoo hidasteena olevan suuriin mannertenvälisiin rahansiirtoihin liittyvä byrokratia.
– Tämä ei ole muutamassa päivässä hoidettava ongelma, Ijaz sanoi ranskalaisen F1i-sivuston erikoishaastattelussa.
– Me emme ikinä halunneet tiedottaa sopimuksesta kesäkuussa, [tallin omistaja] Gerard Lopez teki siitä aloitteen. Mutta meidän sijoituksemme on todellinen ja te [media] tulette näyttämään ilkeiltä, kun sopimus Lotuksen kanssa saadaan loppuun.
Sivuston mukaan 35% osuus tallista maksaisi Quantumille €120 miljoonaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”