Insinööri muisteli suomalaistähden ihmekierrosta – ”Paras, jonka olen koskaan nähnyt”

Entinen F1-insinööri Mark Gillan on paljastanut, että paras kierros, jonka hän koskaan on nähnyt formula ykkösissä, oli Mika Häkkisen käsialaa.
Viimeisimpänä Williamsilla työskennellyt Gillan keskusteli James Allen on F1 -sivuston tuoreessa podcast-haastattelussa siitä, onko täydellistä kierrosta olemassa.
– Loistavia kierroksia on olemassa. Ne eivät ole välttämättä kierroksia, jotka tuovat paalun valtavalla marginaalilla, vaan ovat yllättäviä, insinööri sanoi.
– Varmaankin paras kierros, jonka koskaan olen nähnyt, oli Mika Häkkisen Indianapolisissa 2001 [aika-ajoissa] ajama. Hän oli viidentenä mestaruussarjassa, auto ei ollut fantastinen ja Mika oli vaikeuksissa sen kanssa. Hän ei ollut paalulla, vaan toinen, mikä oli todella erityistä kun katsoo aikaa ja itse kierrosta, Gillan muisteli.
Häkkinen ajoi McLareninsa pari kymmenystä Michael Schumacherin Ferraria hitaammalla ajalla toiseksi ollen tallikaveriaan David Coulthardia reilut puoli sekuntia nopeampi. Suomalaisen nopein aika tosin hylättiin rangaistuksena harjoituksissa sattuneesta rikkeestä.
– Kun Mika ilmestyy sessiota edeltävään kokoukseen etuajassa, voit olla varma, että jotain erityistä tulee tapahtumaan, Gillan jatkoi.
– Hänen sanansa kisainsilleen Mark Sladelle oli, että hän haluaa autonsa säädöt Maximum Attackille. Hän sanoi: ”tuokaa minut mutkaan vauhdilla, niin minä hoidan itseni sieltä ulos”.
Häkkinen voitti Yhdysvaltain GP-kisan. Kyseinen voitto jäi varsin nuorena uransa lopettaneen kaksinkertaisen maailmanmestarin 20:nneksi ja viimeiseksi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- F1-kuskin potkut lipsahti ulos suorassa tv-lähetyksessä? – Näin vastaa tallipäällikkö
- Miamin sprinttikilpailun tulokset uusiksi – kolme kuskia pisteiltä ulos
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Red Bullin toisen auton kirous jatkuu – tiimiltä nolo kämmi
- Max Verstappenilta jälleen mestarillista venymistä – Ferrarin vauhti kateissa
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi