Williamsin Valtteri Bottas oli varovaisen rohkaistunut Intian GP:n perjantaiharjoitusten jälkeen.

Ensimmäisessä jaksossa tulokas oli ainoastaan noin 1,1 sekuntia kärkeä hitaampi ja toisessakin jaksossa varsin siedettävät 1,7 sekuntia. Viime vuonna Bottas ajoi P1-session Intiassa huomattavasti kilpailukykyisemmällä FW34:llä kellottaen vajaat 2,1 sekuntia kärkeä hitaamman ajan.

– Ajaminen omasta puolestani tuntui hyvältä ja pystyin sopeutumaan rataan varsin nopeasti. Se on hieno rata ja todella kiva ajaa, joten nautin päivästä, Bottas myhäili.

– Me suoritimme suunnitellun ohjelmamme sekä aamun että iltapäivän sessiossa. Me kokeilimme erilaisia juttuja aerossa ja mekaanisissa säädöissä ja tänä iltana on arvioitava, mikä toimi parhaiten.

– Näemme huomenna, missä olemme verrattuna muihin ja yritämme tehdä parhaamme.

Molemmissa harjoitusjaksoissa tuloslistalla Bottaksen takana ollut tallikaveri Pastor Maldonado kuvaili päivää ”hyväksi”, mutta jatkoi sitten:

– Me emme odota asioiden juurikaan muuttuneen verrattuna viimeisimpiin kisoihin.