Mercedes havittelee nousua takaisin kärkitaistoon – Lewis Hamilton nauttii Korean radasta
Kuva: Getty Images
Mercedeksen Lewis Hamilton on MM-sarjassa kolmantena ja ajaa Kimi Räikkösen ja Fernando Alonson tapaan käytännössä F1-sarjan kakkossijasta, sillä Sebastian Vettelin neljäs maailmanmestaruus näyttää varmistuvan jo ennen kauden loppua.
Hamiltonin ja Mercedeksen tuloskunto on ollut alaspäin, mutta englantilainen odottaa parannusta Korean kisaviikonlopusta.
– Odotan innolla Koreaan pääsemistä ja kilpailemista jälleen. Minulla on ollut kohtuullisia tuloksia Koreassa ja nautin rataprofiilista. Se on hyvä kilparata, jossa on hyökkäämisen ja ohittamisen mahdollistavia paikkoja, mikä tekee siitä hyvän haasteen kuskeille. Toivomme parantavamme aika-ajosuorituskykyämme tänä viikonloppuna saadaksemme parhaat mahdolliset asetelmat kisaan, Hamilton sanoo.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”