Kimi Räikkönen: ”Pystymme parantamaan huomiseksi”
Kuva: Getty Images
Tallikaveriaan Romain Grosjeania molemmissa Intian GP:n perjantain harjoituksissa selvästi jäljessä ollut Lotuksen Kimi Räikkönen ei pidä tilannetta lauantain alla huolestuttavana.
Ensimmäisessä jaksossa 17:nneksi jäänyt Räikkönen myönsi, että parannettava iltapäivälle oli, mutta kertoi, että toisessa osiossa, jossa tuloksena oli kahdeksas sija vajaan sekunnin erolla kärkeen, auto vaikutti jo lupaavammalta.
– Auto tuntuu olevan ihan OK nyt, mutta me voimme tehdä siitä paremman, Räikkönen sanoi perjantain päätteksi.
– Me teimme aika monia muutoksia aamulla, sillä se ei tuntunut yhtä hyvältä silloin, mutta se on paljon parempi nyt ja meidän pitäisi pystyä parantamaan lisää huomiseksi.
Suomalaiskuski liukasteli radalla muun muassa spinnin. Räikkönen odottaa pidon kuitenkin lisääntyvän.
– Rata on melko liukas, mutta se tulee kehittymään ajan kanssa ja auto tulee paranemaan myös.
LUE MYÖS:
- Red Bull jälleen suurten muutosten äärellä – Max Verstappenin luottomies lähtökuopissa
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun