Pitkäaikainen McLaren-mies: ”Kimi Räikkösen olisi pitänyt voittaa 12 kisaa sinä vuonna”
Kuva: Getty Images
Jo 1960-luvulla McLarenilla mekaanikkona työskennellyt Tyler Alexander muistelee Autosportin haastattelussa 50 vuotta täyttäneen tallin F1-taivalta.
Yhdeksi suosikkiautokseen Alexander nimeää kauden 2005 MP4-20:n, jolla Kimi Räikkönen sijoittui MM-sarjassa kakkoseksi. Huikeaa nopeutta esittänyt Räikkönen kärsi pahoista luotettavuusongelmista, sillä auto hajosi lukemattomia kertoja kauden aikana.
– Kun sitä katsoo, Kimin olisi pitänyt voittaa 12 kisaa sinä vuonna, mutta meillä oli paljon ongelmia moottorien luotettavuuden kanssa. Se tarkoitti tilannetta, jossa Kimi oli aina aika-ajoissa kolmen nopeimman joukossa, joutui 10 sijaa taaksepäin [rangaistus moottorinvaihdosta], ja ajoi silti maaliin kolmen parhaan joukossa, Alexander muistelee.
Tulevana viikonloppuna ajettavalla Monzan radalla nähtiin kahdeksan vuotta sitten yksi Räikkösen huikeimmista suorituksista. Täyteen tankatulla autolla suomalainen voitti uskomattomalla kierroksellaan kaikki muut aika-ajoissa, mutta joutui moottorivaihdon takia 11. ruutuun. Kisassa hän oli neljäs häviten kärjelle 22,5 sekuntia, vaikka kärsi muun muassa rengasrikon. Moottorinvaihto tiputti Räikkösen aika-ajosijoitusta myös Ranskassa ja Englannissa. Imolassa ja Hockenheimilla auto hajosi kärkipaikalta kisassa.
– Joten, jos hän olisi startannut sieltä mihin oikeasti sijoittui aika-ajoissa, hän olisi voittanut helposti. Hän oli vireessä ja auto oli hyvä. Se oli maagista!
LUE MYÖS:
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Hurjaa draamaa Chilessä! Elfyn Evans putosi – Sami Pajarin mestaruushaaveet elävät
- Kimi Antonelli onnekas Madridissa – Lando Norrisilta ryöstettiin voitto
- Se on siinä! Tuukka Taposelta mestarillinen näytös Madridissa
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Tulokset
- Tuukka Taposelta kylmäpäinen suoritus – joukkokolari väritti Madridin F3-kilpailua
- Lando Norrisilta uskomaton temppu – paalusta muodostui mieletön vääntö
- Valtteri Bottakselle varoitus Espanjan GP:n harjoituksissa
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”