Näin ilman simulaattoria operoivan tallin tulokaskuski opettelee radat – ”Katson paljon videomateriaalia”
Kuva: Getty Images
Sauber-kuljettaja Esteban Gutierrez pohtii formula ykkösten virallisilla verkkosivuilla astelemia kauden viimeisiin kuuteen osakilpailuun. Meksikolaiselle suuri osa radoista on vieraita, mutta hänen mielestään siitä ei ole suurta haittaa. Gutierrez on yhä ilman pisteitä ja jäänyt toistuvasti Nico Hülkenbergin varjoon.
Hänellä ei ole jatkosopimusta, ja talli odottaa tuloksia kauden loppusuoralla.
– Jäljelläolevista kuudesta kilpailusta neljä on uusia minulle: Korea, Japani, Austin ja Brasilia. Pääsin hieman ottamaan tuntumaa Intiaan viime vuonna perjantain aamuharjoituksessa ja tunnen Abu Dhabin, mutta loput ovat minulle uusia alueita valloitettavaksi. Se tulee totta kai olemaan haastavaa, mutta itse asiassa uuden radan oppiminen ei ole suuri ongelma. Ei kestä kovinkaan kauaa päästä sinuiksi radan kanssa. Ehkä viimeiset sadasosat [ajasta] jäävät puuttumaan, mutta vieraalla radalla hävittävä aika ei ole massiivinen.
Vaikka Gutierrezin mielestä uuden radan oppiminen ei kestä kauaa, eivät olosuhteet Sauberilla myöskään ole niin helpot kuin suurimmissa F1-talleissa.
– Ikävä kyllä meillä ei ole simulaattoria, mikä antaisi minulle mahdollisuuden todella tuntea uuden radan ennen paikalle menemistä, joten teen samoin kuin olen tehnyt aiemminkin kilpaurallani. Katson paljon videomateriaalia aiemmilta vuosilta, analysoin dataa ja se antaa minulle idean siitä mitä missäkin mutkassa pitää tehdä – temppujen oppimista ennen autoon pääsyä, Gutierrez selostaa.
LUE MYÖS:
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- F1-mestarilta raju purkautuminen – nyt tuli anteeksipyyntö
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- Karmealla ajovirheellä rajut seuraukset – Sortuuko pelätty F1-pomo radikaaliin ratkaisuun?
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, osallistujat, tv-lähetykset ja pistetilanne
- Bahrainin GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Ralli SM 2026: Kisat, pisteet, kuskit ja uutiset
- Azerbaidzhanin GP 2026: Tulokset ja uutiset
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, osallistujat, tv-lähetykset ja pistetilanne
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Valtteri Bottas oli aiheuttaa Mersulle katastrofin – Bakusta ei draamaa eikä tapahtumia puuttunut
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus