Miksi Kimi Räikkösen sopimusta ei julkistettane Monzassa? – ”Ferrarilla on ongelma”
Kuva: Getty Images
Tulevana viikonloppuna formula ykkösissä ajetaan Italian GP eli Ferrarin perinteinen kotikisa Monzassa. Kimi Räikkösen edellinen sopimus italialaistallin kanssa julkistettiin kyseisessä osakilpailussa, mutta vastaavaa tuskin nähdään tällä kertaa.
Kun viimeksi 20. elokuuta uutisoimme lisätietoja Räikkösen ensi kauden Ferrari-kontrahdista, lähteemme kertoi sopimuksen julkistamisen venymisen syyksi ”sopimustekniset asiat”. Nyt meillä on tiedossa konkreettisemmin, mitä tuo tarkoittaa.
– Voisi olettaa, että Ferrari haluaa julkistaa näin ison kontrahdin omien fanien edessä. Ferrarilla on kuitenkin yksi ongelma: päätös ei ole heidän käsissään! Sopimukseen on määritelty, että Räikkönen saa päättää julkistamisen ajankohdan. Eikä Kimillä tunnu olevan mikään kiire asian suhteen, lähteemme kertoo.
Räikkösellä päätös myös optiosta
Paljastimme viimeksi myös sopimuksen pituuden: 2+1 vuotta, jossa kolmas vuosi on optio. Jo tuolloin kerroimme, että paperia julkistettaessa Ferrari tulee todennäköisesti puhumaan ainoastaan kaksivuotisesta kontrahdista. Syy tähän on selvä. – Kolmas vuosi on siis optio ja optio on nimenomaan Kimin käsissä. Räikkönen saa päättää, jatkuuko sopimus kahden vuoden keston jälkeen vai ei. Ferrarilla ei tässäkään ole sananvaltaa, ellei asiaa hoideta isolla rahalla kuten viimeksi tehtiin, lähteemme jatkaa. Pekka Franck (Twitter @PekkaFranck)LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- F3-kausi 2026: Tuukka Taponen, kisat ja televisiointi
- Janni Hussille riitti: laukoi suorat sanat kriitikolle
- Red Bull -pomo myöntää karun tosiasian – viime vuoden päätös maksaa kovaa hintaa
- Esapekka Lappi: iso päätös ensi kauden suhteen!
- EM-ralli 2026: TV, kisakalenteri, suomalaiset
- Valtteri Bottas: Tässä on Cadillacin suurin heikkous tällä hetkellä
- Enni Mälkönen lähti ”pakoon” – julkaisi vangitsevia somekuvia
- Tommi Mäkinen: yllätyspaluu!
- F1-konkarin sopimus tuo mieleen Kimi Räikkösen kohtalokkaan Lotus-diilin – tästä on kyse
- IS: Mika Salo jyrähti – F1-sääntöjä on muutettava välittömästi
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- F1-konkarin sopimus tuo mieleen Kimi Räikkösen kohtalokkaan Lotus-diilin – tästä on kyse
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- Esapekka Lappi: iso päätös ensi kauden suhteen!
- Valtteri Bottas: Tässä on Cadillacin suurin heikkous tällä hetkellä
- Tommi Mäkinen: yllätyspaluu!
- Valtteri Bottas: tässä on F1:n lahjakkain kuski
- F1-tähti lipsautti: Ferrarille suuri etu uudesta F1-säännöstä – talli uusi mestarisuosikki?
- Podcastissa hulvaton paljastus Kimi Räikkösestä: ”Uhkasivat sotaoikeudella ja vankilalla”
- F1-suosikki paljastaa: Entinen huippukuski ei lopettanut uraansa omasta päätöksestä