Daniel Ricciardo ajamisesta Sebastian Vettelin rinnalla: ”Jos hän murskaa minut, ainakin olen yrittänyt”
Kuva: Getty Images
Ensi kaudella Red Bull Racingilla elämänsä tilaisuuden saava aussikuski Daniel Ricciardo sanoo espanjalaiselle EFE-uutistoimistolle olevansa vapaa taistelemaan Sebastian Vetteliä vastaan. Ricciardoa ei alisteta kakkoskuljettajan asemaan.
– Kyllä. He ovat sanoneet, että jos olen nopea ja kykenen voittoihin, he eivät pysäytä minua, Ricciardo sanoi tallistaan.
– Ei ole suurempaa haastetta kuin kilpailla parasta vastaan. Aion tehdä töitä niin kovaa kuin pystyn. Jos voin olla yhtä hyvä kuin hän [Vettel] tai parempi, olen tyytyväinen. Ja jos hän murskaa minut, ainakin olen yrittänyt. Uskon omiin kykyihini, mutta kun mittaan itseni Sebiä vastaan, sitten tiedän varmasti
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja