Singaporen kolariskandaalin arkkitehti: ”Ylpein olen voitoista Michaelin ja Fernandon kanssa”
Kuva: Getty Images
Renault’n Crashgate-nimellä tunnetusta Singaporen osakilpailun 2008 Nelson Piquet’n tahallisesta kolarista toimitsijakieltoa saanut Pat Symonds aloittaa F1-talli Williamsin teknisenä johtajana tänä viikonloppuna.
Mistä saavutuksistaan Symonds on kaikkein ylpein?
– Sanon aina, että paras kisani on seuraava. En ole ihminen, joka tykkää katsoa hirveästi taaksepäin, mutta jos minulta erikseen kysytään, niin 90-luvun puolivälissä Michaelin [Schumacher] ja 2000-luvun puolivälissä Fernandon [Alonso] kanssa meillä oli paljon selkeitä voittoja. Olen totta kai ylpeä noista saavutuksista, Symonds sanailee uuden tiiminsä tiedotteessa.
Singaporen voitto 2008 on toistaiseksi Symondsin toiseksi viimeinen voitto F1:sissä. Symonds sai toimitsijakieltoa formula ykkösiin, kun kolariskandaali paljastui vuonna 2009. Symonds työskenteli sitä ennen pitkään Benettonilla ja Renault’lla. Fiime vuosina Symonds oli Marussian konsultti. Toimitsijakiellon päätyttyä tänä vuonna Symonds on saanut palata varikolle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”