F1-paikkansa menettänyt lupaus: ”Kaikki on kiinni rahasta, vasta sitten tulee lahjakkuus”
Kuva: Getty Images
Marussian kisakuskiksi vahvistettu, mutta tallipaikkansa ennen kauden alkua rahoitusongelmien takia menettänyt Luiz Razia jatkaa F1-maailman tutun virren veisaamista. Raha ratkaisee.
– F1:ssä kaikki on näinä päivinä kiinni rahasta, vasta sitten tulee lahjakkuus. Ikävä kyllä minulla ei tällä hetkellä ole rahaa, joten F1:siin pääsy näyttää vaikealta, Razia sanoo Sky Sportsin F1-verkkosivustolle.
GP2:seen Razia ei aio mennä takaisin. Hän oli sarjan kakkonen vuonna 2012, eikä koe tarvitsevansa enää GP2:sia. Näytöt on jo annettu. Razia katselee F1-paikkaa vielä tulevat viikot, mutta kääntää sitten katseensa muualle.
– Jos mitään merkkejä sponsoroinnista ei ala löytyä, käännän katseeni urheiluautoihin ja ajan GT-autoja, Le Mansia tai jotain sellaista, Razia suunnittelee.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”