Maldonado: Tästä syystä Valtteri Bottas ollut edellä
Kuva: Getty Images
Williamsin Pastor Maldonado on myöntänyt, että tulokaskuljettaja ja tallikaveri Valtteri Bottas on osoittautunut venezuelalaiselle haasteeksi tällä kaudella. Maldonado sanoo jääneensä lievästi Bottaksen varjoon alkukaudella, mutta lisää myös, että asiaan ei liity suurta draamaa.
– Toki hän on ollut [haaste]. Mutta median siitä päättelemä kilpailu välillämme on ihan keksittyä. Suhteemme on myönteinen, 28-vuotias kertoi sarjan kotisivun haastattelussa torstaina.
– Tietenkin viimeisissä kisoissa – erityisesti aika-ajoissa – hän on pärjännyt hiukan paremmin kuin minä. Minun on myös myönnettävä, että automme on melko vaikea ajaa minun ajotyylilläni – aina kun puristan, se muuttuu vain pahemmaksi.
Maldonado selitti auton sopivan Bottakselle paremmin siksi, että kaksikon ajotyylit kohdistavat renkaisiin erilaisia energiarasitteita.
– Valtterin ajotyyli on hyvin pehmeä, kun taas minun tyylini on hyvin aggressiivinen. Se on aina toiminut minulle tähän asti.
– Mutta tosiasia on, että en halua sopeuttaa tyyliäni, koska tilanne tulee muuttumaan taas joskus. Olen aina voittanut pysymällä rehellisenä tyylilleni, joten sanon, että auton on muututtava – ei minun!
LUE MYÖS:
- Red Bull jälleen suurten muutosten äärellä – Max Verstappenin luottomies lähtökuopissa
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun