Entinen F1-kuski perustaa tallin Formula E -sarjaan
Kuva: Getty Images
Entisen F1-kuski Michael Andrettin omistama Andretti Autosport tulee perustamaan tallin ensi vuonna starttaavaan Formula E -sähköautosarjaan. Sarjaan on suunniteltu kymmentä kahden auton tallia, ja Andretti Autosport on nyt kolmas brittiläisen Drayson Racingin ja kiinalaisen China Racingin jälkeen.
– Me olemme kilpa-ajoliiketoiminnassa ja olemme etsineet mahdollisuuksia laajentaa. Kun meihin otettiin yhteyttä tämän asian tiimoilta, se vaikutti harkitsemisen arvoiselta asialta.
– Mitä enemmän me sitä mietimme, sitä enemmän me kiinnostuimme, muun muassa IndyCarissa vaikuttava Andretti kommentoi yhtiön kotisivulla.
– Me pidämme tämän sarjan relevanttiudesta, sillä yksi ongelma, joka autourheilulla on edessään – ja tulevaisuudessa entistä enemmän – on relevanttiuden puute. Minusta siihen vastataan sähköautoilla. Se on hyvä tapa saada nuori yleisö kiinnostumaan kilpa-ajosta ja olen innoissani siitä, että olen mukana tässä ruohonjuuritasolla.
Sarjan toimitusjohtaja Alejandro Agag sanoi amerikkalaistallin olevan tärkeä lajille, johon on suunniteltu aluksi kaksi kisaa Yhdysvaltoihin.
– Andretti on suuri nimi moottoriurheilussa ja kun lanseerasimme sarjan, me sanoimme haluavamme maantieteellisesti monipuolisia talleja. Meille Yhdysvallat ja Kiina ovat avainmarkkinoita.
– Yhdysvalloissa tarvitsimme vahvan tallin näyttämään tietä, eikä meidän mielestämme parempaa nimeä kuin Andretti ole olemassa.
LUE MYÖS:
- Karmealla ajovirheellä rajut seuraukset – Sortuuko pelätty F1-pomo radikaaliin ratkaisuun?
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, osallistujat, tv-lähetykset ja pistetilanne
- Bahrainin GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Ralli SM 2026: Kisat, pisteet, kuskit ja uutiset
- Azerbaidzhanin GP 2026: Tulokset ja uutiset
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- Valtteri Bottas oli aiheuttaa Mersulle katastrofin – Bakusta ei draamaa eikä tapahtumia puuttunut
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus
- Mykistävää ylivoimaa – George Russell paalulle, MM-kärki Kimi Antonelli seinään
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus