Valtteri Bottas hämmästyttää – ”Samalla tasolla Vettelin ja Räikkösen kanssa”
Kuva: Getty Images
F1-ajovalmentaja Rob Wilson arvioi uusimmassa Peter Windsorin isännöimässä The Racer’s Edge -verkkolähetyksessä Kanadan GP:tä. Päähuomion sai kilpailukyvyttömän Williams-auton kolmanteen lähtöruutuun raahannut Valtteri Bottas.
Windsor tiedusteli, että kuinka hyvänä Bottaksen kanssa jo pidempään työskennellyt Wilson tulokasta pitää.
– Minä sijoitan hänet aivan kärkeen. Sebastian [Vettel], Kimi [Räikkönen] – hän on samalla tasolla. Ei kysymystäkään siitä, Wilson vastasi.
– Osa siitä on nopeudessa, osa siitä on aivoissa, eli siis kyvyssä tehdä kymmentä asiaa samaan aikaan ja silti toimia. Valtava osa siitä on syöttöasteessa; hänellä on iskunvaimentimet aivoissa.
Wilson tarkensi tarkoittavansa ”syöttöasteella” sitä, miten kaasua, jarruja ja rattia käytetään ihanteellisesti niin, että auton ajettavuus ei kärsi liian rajuista liikkeistä.
– Et halua täyttä tehoa heti, vaan ajettavuutta. Se on kaasun ja jarrujen käytössä. Valtterilla on lahja siinä. Hän ei ole brutaali.
Wilson jatkoi toteamalla, että Kanadan GP:n aika-ajot sivuttaenkin kuljettajan suoritukset ovat olleet hyviä. Kaikki eivät tosin ole osanneet katsoa tuloslistaa pidemmälle.
– Williams on myöntänyt, että tämä ei ole heidän hienoin autonsa. Mutta selostajat – joiden pitäisi tuntea asia paremmin – sanovat, että me emme ole nähneet oikeastaan mitään. Kyse on ollut puhtaasti siitä, miten auto toimii.
– Kun auto paranee – ja se tulee varmasti paranemaan – ja hän on seitsemäs, kahdeksas, kuudes tai parempi, nämä samat kommentaattorit tulevat sanomaan: ”me tiesimme tämän kaiken aikaa”.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Super Formula – kausi 2026
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Rallin MM-sarjaan palaava talli paljasti kuljettajansa
- Tässä ovat F1-kuskien palkat kaudella 2025 – kärjessä Max Verstappen ja Ferrari-kuskit
- Kalle Rovanperä jäi formulatesteissä jumboksi – tallipäällikkö paljasti syyn
- Rallin MM-sarjaan palaava talli paljasti kuljettajansa
- Tässä ovat F1-kuskien palkat kaudella 2025 – kärjessä Max Verstappen ja Ferrari-kuskit
- Kalle Rovanperälle heti takaisku formulatesteissä – näin suomalainen kommentoi asiaa
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan