Räikkönen Perezistä: ”Ajamisen oltava tietyllä tasolla, muuten ei pysy mukana kauan”

Mikäli päätös olisi hänen, Kimi Räikkönen ei muuttaisi formula ykkösissä mitään – paitsi työn määrää radan ulkopuolella.
Tuoreessa Daily Mail -lehden haastattelussa puhunut Lotus-kuljettaja on varsin pragmaattinen suhteestaan lajiin: kukaan ei pakota osallistumaan siihen.
– Ihmiset kysyvät tätä paljon. Minä en varmaankaan muuttaisi mitään, ainoastaan mediatyön määrää, jota joudun tekemään!
– F1 on mitä on ja osa haastetta on oppia sopeutumaan uusiin sääntöihin ja muutoksiin. Jos et siis pidä siitä, älä tee sitä.
Oman haasteensa tällä kaudella Räikköselle – ja muutamalle muullekin – on tuonut nykyisin McLarenilla ajava nuori Sergio Perez, jonka kanssa suomalaisella oli korkean profiilin yhteenotto Monacossa.
Meksikolainen osui Räikkösen perään mutkajarrutuksessa ja puhkaisi Lotuksen renkaan todennäköisesti yhdeksän pisteen hinnalla silloiselle sarjakakkoselle. Räikkösen mukaan tapahtuma ei kerro muutoksesta kuljettajien tasossa verrattuna hänen ”ensimmäiseen” F1-uraansa.
– Ajamisen taso ei oikeastaan koskaan muutu. Aina on kokeneita ajajia ja uusia, jotka ovat nuorempia ja vasta aloittamassa.
– Kun pääsee formula ykkösiin, ajamisesi täytyy olla tietyllä tasolla, tai muuten et pysy mukana kauan. On turhauttavaa, kun se vaikuttaa mestaruuskamppailuusi, mutta kaikkien on käytävä sama läpi.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Brasilialaiskuski tulossa Valtteri Bottaksen tallikaveriksi
- Useita uusia kisoja tyrkyllä Formula ykkösiin
- Red Bull vahvisti Max Verstappenin tilanteen
- Tulevasta F1-kalenterista paljastuksia
- Max Verstappen antoi Mersulle rukkaset
- Näin näet Suomen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Max Verstappen oli raivoissaan
- Lando Norris oli hyvä häviäjä – ei marmatusta
- Oscar Piastri näytti Lando Norrisille kaapin paikan
- McLaren vastasi Max Verstappenille eturivillä
- Valtteri Bottaksesta herkullinen väite
- Valtteri Bottas palaa F1-kilpakuljettajaksi
- Max Verstappen antoi Mersulle rukkaset
- Mercedes-pomo kommentoi hurjia huhuja Max Verstappenista
- Max Verstappen oli raivoissaan
- McLaren vastasi Max Verstappenille eturivillä
- Red Bull vahvisti Max Verstappenin tilanteen
- Oscar Piastri dominoi Span avaussessiota
- Kaisa Mäkäräinen ja Marcus Grönholm ajavat Jyväskylässä
- Lando Norris oli hyvä häviäjä – ei marmatusta