Iso-Britannian GP:n perjantain toiset harjoitukset ajettiin pilvipoutaisessa säässä ja kuljettajat saivat alleen kierroksia 30 molemmin puolin.

Session nopein oli Mercedeksen Nico Rosberg, joka kellotti kierroksen aikaan 1:32,248. Red Bullin Mark Webber (+0,299) oli toiseksi nopein ja aussin tallikaveri Sebastian Vettel (+0,432) kolmas. Force india Paul di Resta (+0,584) ja Mercedeksen Lewis Hamilton (+0,663) olivat neljäs ja viides.

Lotuksen Romain Grosjean (+1,074) oli yhdeksäs ja Kimi Räikkönen (+1,872) 13:s. Tallin twitterin perusteella ainoastaan ranskalainen kokeili pehmeämpiä renkaita sessiossa.

Williamsin Valtteri Bottas (+2,822) oli 16:s ja Pastor Maldonado (+2,879) 17:s.

Ferrari Felipe Massa menetti mutkassa autonsa hallinnan kun sessiota oli yhä reilu tunti jäljellä. Brassi osui nokka edellä rengasvalliin vaurioittaen autoansa ajokelvottomaksi, eikä enää palannut harjoituksiin.