Valtteri Bottaksen Williams-tallin johdossa jälleen muutoksia
Kuva: Getty Images
Valtteri Bottaksen edustama Williams on vahvistanut, että tallin omistajayhtiön Williams Grand Prix Holdings PLC:n toimitusjohtaja Alex Burns jättää tehtävänsä. Muutos tapahtuu välittömästi.
Korvaajaksi Burnsille tulee Mike O’Driscoll, joka on aiemmin työskennellyt muun muassa autovalmistaja Jaguarin johdossa. Mies saa organisaatiomuutoksen yhteydessä luodun konsernin toimitusjohtajan tittelin.
– Mike on ollut arvostettu jäsen hallituksessamme alkaen vuodesta 2011 johtoon kuulumattomana jäsenenä, ja olen iloinen, että hänen päivittäinen osallistuminen yhtiön toimintaan tulee nyt kasvamaan merkittävästi, kommentoi tallipäällikkö Sir Frank Williams.
– Uusi rooli tulee vahvistamaan yhtiötä ja auttaa meitä tavoitteidemme saavuttamisessa radalla sekä liiketoiminnan laajentamisessa.
– Työskennellessään Clairen [Williams, apulaistallipäällikkö] kanssa, minulla ei ole epäilystäkään, että Williamsin tulevaisuus on hyvissä käsissä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”