Romain Grosjean odottaa tulevaa Monacon kisaa innokkaasti. Viime vuonna Lotus-kuski oli läpi harjoitusten nopeimpia kuljettajia ja aika-ajoissakin tuloksena oli viides lähtöruutu.

– Tulee olemaan fantastista ajaa kilpaa siellä jälleen. Se on kuin kotikisa minulle ja rata, jota todella rakastan. Me olimme viime vuonna nopeita, joten toivon, että olemme tälläkin kertaa, Grosjean toivoi.

Itse kisa tosin päättyi ranskalaisella kaudella 2012 jo ensimmäiseen mutkaan näyttävän kolarin saattelemana. Vastaavaa ei ole toiveissa tänä vuonna.

– Minun on oltava rehellinen ja sanottava, että haluan olla jälleen palkintokorokkeella. Koin sen ensi kertaa viime kaudella ja se tuntui aivan yhtä hyvältä tänäkin vuonna. Podiumsijoitus Monacossa olisi uskomatonta.