McLaren kielsi tallimääräyksen: ”Kyse oli käytännöllisyydestä”
Kuva: Getty Images
McLaren kuljettajat Jenson Button ja Sergio Perez olivat lähellä tehdä kaikkein noloimman tempun F1-radalla, kun toverukset olivat kolkata toisensa radalta Bahrainin GP:ssä muutama viikko sitten.
Viime viikonloppun kun miehet taistelivat kahdeksannesta sijasta Barcelonan GP:ssä tiukasti, mutta lopulta brittikuski Button oli miehistä edellä.
Talli antoi kisan lopussa epäsuoran käskyn Perezille hidastaa, kertomalla radion välityksellä, että tämän kannattaa varoa renkaiden liikaa kulumista ohitusyrityksissä.
Lopulta nopeammalta näyttänyt meksikolainen jättäytyikin pienen hajuraon taakse tallikaveristaan.
Tallin päällikkö Martin Whitmarsh kiistää, että radioviestillä olisi suoranaisesti kielletty ohittamista.
– Pelkäsinkö Bahrainin toistuvan? En. Pyysimmekö häntä jättämään kamppailun paremmasta sijasta? Emme pyytäneet. Totuuden nimessä siinä oli taistelun avaimet, mutta Perezin renkaat olivat totaalisen loppu, Whitmarsh kertoi Planet-f1.com:lle.
– Näimme renkaan reunasta, että hänen renkaiden kulumispinta on täysin kulumassa loppuun kisan päätteeksi ja näin lähes kävikin. Joten viestimme oli käytännöllinen ei taktinen.
Perez itse vahvisti asian Twitter-tilillään maanantaina, että kyse renkaat veteli viimeisiään ja hän ei halunnut riskeerata renkaiden puhkeamisella.
McLaren on ollut alkukauden suurin alisuorittaja ja tallilla riittää tekemistä varsinkin aika-ajovauhtinsa kanssa. Huonot lähtösijoitukset tekevät kisoista haasteellisia ja aika-ajojen merkitys korostuu entisestään, kun F1-sarja jatkuu puolentoista viikon päästä Monacon legendaarisella katuradalla.
LUE MYÖS:
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- Karmealla ajovirheellä rajut seuraukset – Sortuuko pelätty F1-pomo radikaaliin ratkaisuun?
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, osallistujat, tv-lähetykset ja pistetilanne
- Bahrainin GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Ralli SM 2026: Kisat, pisteet, kuskit ja uutiset
- Azerbaidzhanin GP 2026: Tulokset ja uutiset
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- Valtteri Bottas oli aiheuttaa Mersulle katastrofin – Bakusta ei draamaa eikä tapahtumia puuttunut
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, osallistujat, tv-lähetykset ja pistetilanne
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Valtteri Bottas oli aiheuttaa Mersulle katastrofin – Bakusta ei draamaa eikä tapahtumia puuttunut
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus