Lotus-pomo hermostui: Ei futiskenttääkään pienennetä hitaamman joukkueen toiveesta
Kimi Räikkösen ja Romain Grosjeanin edustaman Lotuksen tallipäällikkö Eric Boullier on verrannut kuluvan kauden renkaisiin Kanadan GP:stä alkaen tehtäviä muutoksia jalkapalloviheriön koon muuttamisen kesken pelin. Lotus on ollut yksi talleista, joita kauden alun erittäin nopeasti suorituskykynsä menettävät renkaat ovat auttaneet suhteellisen kilpailukyvyn osalta.
Ranskalainen sanoo jokseenkin suoraan, että muutoksen taustalla on enemmän lajille ominainen politiikka kuin Pirellin oma tahto.
– Ei ole kovin montaa urheilulajia, jossa tehdään niin perustavanlaatuisia muutoksia olennaiseen osa-alueeseen kesken kauden. Yritäpä kuvitella jalkapallokentän koon pienentämistä puoliajalla, koska toinen joukkue ei pysty juoksemaan yhtä nopeasti!
– On nähtävissä hieman turhauttavana, että muutoksia on tulossa ja toivon, että ne eivät ole liian äärimmäisiä. On selvää, että Pirelli on vaikeassa asemassa ja paineen alla eri osapuolilta, Boullier totesi.
Tallipäällikkö lisäsi, että minkäänlaista ”rengasrulettia” ei ole olemassa. On ainoastaan parempia ja huonompia paketteja.
– Kuten jokaisella kaudella, osa talleista tekee parempaa työtä kuin toiset auton suunnittelussa ja jotkut kuljettajat sopeutuvat muutoksiin autossa ja renkaissa paremmin kuin toiset.
– On turhauttavaa, että olet suunnitellut auton kaikkien tallien tiedossa olevien renkaiden ominaisuuksien perusteella, mutta sitten kerrotaankin, että niitä muutetaan kesken kauden.
- F1-sarjassa jättiyllätys – talli potki GP-voittajan pihalle Meksikon osakilpailusta
- Valtteri Bottaksen korvaajaehdokas pahassa pinteessä – nolo virhe julki
- Red Bull -kuskin pinna paloi täysin – tönäisi katsojaa
- Valtteri Bottakselta tyly linjaus: ”Se on haastavaa”
- Entinen tallikaveri haastoi Max Verstappenin Meksikon harjoituksissa – hollantilaiselta kylmäävä kuitti
- Max Verstappenille sekä entiselle Red Bull -kuskille rangaistukset harjoitustörttöilystä
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- Kimi Räikkösen luottomies siirtyy syrjään – lähes neljä vuosikymmentä ja yli 600 peräkkäistä F1-kisaa
- F1-harjoituksissa kummajaisten lista – peräti kymmenen vakiokuskia sivussa
- Racing Bulls -kuskin F1-paikka uhattuna – ”Todella julmaa”
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- F1-sarjalta paljastus: kuljettajalle peräti 80 lähtöruudun rangaistus sunnuntain kilpailuun
- Kalle Rovanperä ja Sami Pajari testasivat Toyotan uutta ralliautoa – korimalli herättää huomiota
- Ella Häkkinen, 15, päätti ensimmäisen formulakautensa mestarina
- Rengasjätti suunnittelee yllätyspaluuta F1:een
- Valtteri Bottaksen tallikaveri rehellisenä – F1-ura tulossa päätökseen?
- Kimi Antonelli sairastui – myös Valtteri Bottas sivuun
- Daniel Ricciardo avautuu F1-uran päättäneestä nöyryytyksestä
- F1-faneille hyviä uutisia: Viaplay näyttää kisalähetyksiä maksutta marraskuussa
- Lähde: F1-lupauksen sopimusneuvottelut vaikeuksissa – palkkavaatimus liikaa tallille