Vitali Petrov kertoi suunnitelmistaan vuodelle 2013
Kuva: Getty Images
Paluuta formula ykkösiin vuodeksi 2014 suunnitteleva Vitali Petrov sanoo, että hän on tehnyt tietoisen päätöksen pysyä poissa muista rata-autosarjoista kaudella 2013.
Force Indian Paul di Resta siirtyi formula ykkösiin Saksan vakioautoista, mutta Petrov sanoo, että siirto sarjojen välillä toimii ainoastaan yhteen suuntaan.
– Nämä ovat eri tilanteita. Di Resta ajoi DTM:ää ennen Formula ykkösiä – kuten minä GP2-sarjaa. GP2 ja Formula 1 ovat aivan eri asioita. Jos DTM olisi ollut vaihtoehto ennen formula ykkösiä, olisin totta kai ajanut siellä, Petrov vastasi venäläiselle Championat.com-sivustolle.
– Mutta kun olen nyt kokenut formula ykköset, on selvää, että DTM-autot ovat paljon hitaampia, enkä halua aiheuttaa itselleni hallaa. Minä tunnen jo formula ykköset, eikä minusta olisi oikein mennä muihin sarjoihin.
Petrov jatkoi sanoen, että kolmoskuljettajan paikka F1-tallissa olisi hyödyllinen hänelle tänä vuonna, sillä se mahdollistaisi jatkuvan kehityksen kuljettajana, mikä puolestaan helpottaisi paluuta kisakuljettajaksi.
– Kun on formula ykkösten sisällä, se on plussa urallasi. Kommunikoit tallin kanssa ja keskustelet datasta sekä kuljettajien työstä, Petrov selitti.
Entä milloin Viipurin raketin ensi vuoden suunnitelmat varmistuvat?
– En halua luvata mitään. Ehkä kuluu viikko, kuukausi tai kenties joulukuuhun asti. Mutta jos tiedän jotain, kerron siitä heti. En halua odottaa ensimmäistäkään minuuttia tai valmistella lehdistötilaisuutta. Kirjoitan asiasta kaiken.
LUE MYÖS:
- Charles Leclerc oli jälleen nopein Austinissa
- Suomalaislupaus väläytti vauhtiaan Rally2-autolla – lupaava alku Portugalin EM-rallissa
- Charles Leclerc Austinin avausharjoitusten nopein
- Petter Solberg paljasti yksityiskohdan Oliverin dramaattisesta ulosajosta – ”Auto ei käyttäytynyt enää samalla tavalla”
- MM-sarjan uuden aikakauden auto nähdään ensimmäistä kertaa rallissa
- ”Hän on Michael Schumacherin tasolla” – Nico Rosberg ylistää F1-tähteä
- Max Verstappen lähettää terveiset kriitikoille – ”Voitte painua v*****n”
- Red Bull -kuskilta kova väite Ferrarista: Lewis Hamiltonilta välitön tyrmäys
- Sami Pajarilta suoraa puhetta viime kauden epäonnistumisesta – ”Se oli henkilökohtainen katastrofi”
- Lando Norris otti opikseen – näin hän kommentoi Singaporen GP:n tapahtumia
- Legendaarinen talli takaisin rallin MM-sarjaan? Nyt käytiin merkittävät keskustelut
- Hyundai testasi ralliautoaan Keski-Suomessa – kokenut MM-voittaja puikoissa
- ”Hän on Michael Schumacherin tasolla” – Nico Rosberg ylistää F1-tähteä
- Max Verstappen järjesti näyttävän takaa-ajon – nousi kaukaa kärjen takaa
- Toyotan valtakaudelle halutaan loppu – Fordilta kova tavoite
- Kartanlukija vaihtuu – M-Sportin kaksikon yhteistyö päättyi
- Sergio Pereziltä karu paljastus hänen ja Valtteri Bottaksen tilanteesta – ”Tilanne on epäreilumpi”
- F1-tallit uudistavat autojensa ulkoasuja – katso Yhdysvaltain GP:n erikoisväritykset
- ”Miksi ihmeessä tätä tehdään?” Red Bull -kuski lyttäsi päätöksen sprinttikisoista
- Robin Räikkönen kruunattiin mestariksi!