Vitali Petrov kertoi suunnitelmistaan vuodelle 2013
Image: Getty Images
Paluuta formula ykkösiin vuodeksi 2014 suunnitteleva Vitali Petrov sanoo, että hän on tehnyt tietoisen päätöksen pysyä poissa muista rata-autosarjoista kaudella 2013.
Force Indian Paul di Resta siirtyi formula ykkösiin Saksan vakioautoista, mutta Petrov sanoo, että siirto sarjojen välillä toimii ainoastaan yhteen suuntaan.
– Nämä ovat eri tilanteita. Di Resta ajoi DTM:ää ennen Formula ykkösiä – kuten minä GP2-sarjaa. GP2 ja Formula 1 ovat aivan eri asioita. Jos DTM olisi ollut vaihtoehto ennen formula ykkösiä, olisin totta kai ajanut siellä, Petrov vastasi venäläiselle Championat.com-sivustolle.
– Mutta kun olen nyt kokenut formula ykköset, on selvää, että DTM-autot ovat paljon hitaampia, enkä halua aiheuttaa itselleni hallaa. Minä tunnen jo formula ykköset, eikä minusta olisi oikein mennä muihin sarjoihin.
Petrov jatkoi sanoen, että kolmoskuljettajan paikka F1-tallissa olisi hyödyllinen hänelle tänä vuonna, sillä se mahdollistaisi jatkuvan kehityksen kuljettajana, mikä puolestaan helpottaisi paluuta kisakuljettajaksi.
– Kun on formula ykkösten sisällä, se on plussa urallasi. Kommunikoit tallin kanssa ja keskustelet datasta sekä kuljettajien työstä, Petrov selitti.
Entä milloin Viipurin raketin ensi vuoden suunnitelmat varmistuvat?
– En halua luvata mitään. Ehkä kuluu viikko, kuukausi tai kenties joulukuuhun asti. Mutta jos tiedän jotain, kerron siitä heti. En halua odottaa ensimmäistäkään minuuttia tai valmistella lehdistötilaisuutta. Kirjoitan asiasta kaiken.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen järjesti näyttävän takaa-ajon – nousi kaukaa kärjen takaa
- Tuttu rata havittelee paluuta F1-kisakalenteriin
- Max Verstappen jäi kauas kärjestä GT3-auton ratissa
- Lähde: Hyundain tulevaisuus rallin MM-sarjassa ratkeamassa
- Rallin SM-sarjaan historiallinen uudistus – ensi kaudella kisataan Suomen ulkopuolella
- Toto Wolff syyttää itseään Mercedeksen kohutilanteesta
- Red Bullin siivet katkeamassa: F1-sarja harkitsee rajua sääntömuutosta
- Lewis Hamilton ulos Ferrarilta? Nämä kaksi kuskia kilpailevat britin ajopaikasta
- Tuukka Taposen uralle loistouutinen
- Maailmanmestari nosti esiin huolen ensi kauden WRC-autoista – ”Voi yllättää”
- Uransa päättänyt Esapekka Lappi palasi heti rallin pariin
- F1-sarjasta tervetullut vahvistus: V8-moottoreiden paluu aikaistuu
- Jari-Matti Latvala: iso paljastus Kalle Rovanperästä!
- Robin Räikkönen paketoi menestyksekkään kautensa – ”Olen valmis ensi vuoteen”
- Kalle Rovanperällä oli seuraa lauantaina – päivitteli kuulumisiaan Monacosta
- Yllättävä lopputulos: Sami Pajari taipui suomalaiskonkarille!
- Valtteri Bottakselta erikoinen väite Cadillacista – ”Parempi kuin Mercedeksellä”
- Thierry Neuville ei aja täyttä MM-kautta 2027 – näin hän perustelee ratkaisuaan
- Valtteri Bottakselle huudetaan potkuja – suomalainen ymmällään
- Lewis Hamilton ulos Ferrarilta? Nämä kaksi kuskia kilpailevat britin ajopaikasta