Valtteri Bottas toivoo auton suorituskyvyn paranevan Kiinassa

Williams-talli suunnittelee ”merkittävää” päivitystä FW35-autoon kauden viidenteen osakilpailuun Espanjassa. Tulevan viikonlopun koitoksessa Kiinassa suuria muutoksia ei vielä ole, mutta talli uskoo viileiden olosuhteiden olevan etu autolle.
Tulokaskuljettaja Valtteri Bottas arvioikin avaimeksi ihanteelliseen viikonloppuun renkaiden pitämisen toimintaikkunassaan Shanghain lämpötiloissa.
– Minulla on kokemusta ajamisesta Shanghain radalla, sillä osallistuin siellä viime vuonna ensimmäisiin vapaisiin harjoituksiin ja se on rata, jolla on samoja piirteitä edellisen Malesian GP:n kanssa, Bottas sanoi kisaennakossaan.
– Vaikkakaan olosuhteet eivät ole yhtä kuumat ja kosteat, sää voi kuitenkin olla vaihteleva, joten on oltava auto, joka toimii hyvin erilaisissa olosuhteissa.
– Renkaiden saaminen toimimaan tulee olemaan suurin haaste kaikille talleille, sillä lämpötilat ovat usein matalia ja radan sileä pinta on varsin erilainen kuin kahdessa ensimmäisessä kisassa.
Malesiassa Bottas ajoi maaliin lopulta 11:ntenä. Pistetilin avaaminen olisi saattanut hyvinkin olla tosiasia paremmin sujuneilla aika-ajoilla tai ilman kisan startin liukastelua. Shanghaissa tavoitteena suomalaisella on joka tapauksessa parempi kilpailukyky.
– Olin epäonnekas viimeisessä kisassani sikäli, että en saanut pisteitä. Vaikkakaan me emme ole vielä aivan siellä, missä meidän mielestämme pitäisi olla, talli on työskennellyt kovaa oppiakseen autosta ja tuodakseen tulevaan kisaan paketin, joka on askel eteenpäin suorituskyvyn osalta.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Brasilialaiskuski tulossa Valtteri Bottaksen tallikaveriksi
- Useita uusia kisoja tyrkyllä Formula ykkösiin
- Red Bull vahvisti Max Verstappenin tilanteen
- Tulevasta F1-kalenterista paljastuksia
- Max Verstappen antoi Mersulle rukkaset
- Näin näet Suomen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Max Verstappen oli raivoissaan
- Lando Norris oli hyvä häviäjä – ei marmatusta
- Oscar Piastri näytti Lando Norrisille kaapin paikan
- McLaren vastasi Max Verstappenille eturivillä
- Valtteri Bottaksesta herkullinen väite
- Valtteri Bottas palaa F1-kilpakuljettajaksi
- Max Verstappen antoi Mersulle rukkaset
- Mercedes-pomo kommentoi hurjia huhuja Max Verstappenista
- Max Verstappen oli raivoissaan
- McLaren vastasi Max Verstappenille eturivillä
- Red Bull vahvisti Max Verstappenin tilanteen
- Oscar Piastri dominoi Span avaussessiota
- Kaisa Mäkäräinen ja Marcus Grönholm ajavat Jyväskylässä
- Lando Norris oli hyvä häviäjä – ei marmatusta