Valtteri Bottas: ”En saanut kaikkea irti”
Kuva: Getty Images
Ensimmäiseen aika-ajojaksoon Kiinassa jäänyt Williamsin Valtteri Bottas myönsi, että hän ei kyennyt hyödyntämään autoaan maksimaalisesti lauantaina.
Kuljettaja jätti varikon vasta viimeisillä minuuteilla, mutta kierros ei ollut täydellinen ja tuloksena oli 17:s ruutu, joka tosin Mark Webberin aika-ajohylkäyksen myötä nousi myöhemmin yhdellä.
– Me jätimme ajamisen myöhäiseksi ensimmäisessä jaksossa, sillä näin tekivät muutkin ja me odotimme rataolojen paranevan. Koska oli ainoastaan yksi kierros aikaa onnistua, tilanne oli vaikea.
– Tuuliolosuhteet tekivät täydellisen kierroksen ajamisen hankalaksi, sillä yritin puskea kovaa ja minulle on uusi kokemus pyrkiä saamaan onnistunut kierros kokoon vain yhdellä yrityksellä. Olosuhteet muuttuivat kolmannen harjoitussession jälkeen, enkä saanut aika-ajoissa kaikkea irti autosta.
Pienenä etuna Bottaksella on renkaat, joita säästyi aika-ajoista. Kaikista kuljettajista suomalainen ajoi vähiten kierroksia yhdessä Max Chiltonin kanssa: ainoastaan kolme, mukaan lukien ulos- ja sisääntuloskierroksen.
– Nyt keskitymme kisastrategian onnistumiseen, jotta pystymme hyödyntämään tuoreet renkaamme, hän sanoi.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Vahvistus: F1-sarja jää pitkälle tauolle
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia