Pirelli: Rengaskuluma ei ole merkittävästi ylittänyt odotuksia

Pirellin urheilupomo Paul Hembery lupaa Kiinan GP:n olevan kolmen tai jopa kahden pysähdyksen kisa.
Useat kuljettajat ovat valitelleet jälleen erittäin kovaa rengaskulumaa, mutta Pirelli-pomo sanoo, että mitään erityisen poikkeuksellista ei olla nähty.
– Renkaiden suorituskyvyn heikkeneminen ei ole ollut yletöntä keskikovalla seoksella. 0,2 sekuntia kierrosta kohden on odotustemme mukainen, Hembery sanoi toimittaja Adam Cooperin blogin mukaan.
– Esimerkiksi [Nico] Rosbergin nopein kierros ensimmäisissä harjoituksissa tuli tehdyksi keskikovilla renkailla, joilla oli ajettu jo 10 kierrosta ja [Felipe] Massa ajoi melko pitkän stintin pehmeillä toisissa harjoituksissa.
– Me ennakoimme pehmeiden renkaiden kestävä 11-12 kierrosta kisassa ja keskikovien noin 18. Tämä vihjaisi enimmillään kolmea stoppia, mutta on myös mahdollista, että näemme kahden stopin strategioita, mikäli rata jatkaa nykyistä kehittymistään.
Hembery kuitenkin myönsi ainakin pehmeän seoksen suorituskyvyn menetyksen ylittäneen lievästi odotukset.
– Me olemme nähneet jonkun verran kuoriutumista vasemmassa eturenkaassa, erityisesti pehmeillä kumeilla, mikä on johtanut nopeampaan suorituskyvyn menetykseen kuin toivoisimme, mutta me olemme luottavaisia, että se vähenee viikonlopun edetessä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kimi Antonelli liian kovassa paikassa
- Oscar Piastri on jo tehnyt F1-ennätyksen
- Brasilialaiskuski tulossa Valtteri Bottaksen tallikaveriksi
- Useita uusia kisoja tyrkyllä Formula ykkösiin
- Red Bull vahvisti Max Verstappenin tilanteen
- Tulevasta F1-kalenterista paljastuksia
- Max Verstappen antoi Mersulle rukkaset
- Näin näet Suomen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Max Verstappen oli raivoissaan
- Lando Norris oli hyvä häviäjä – ei marmatusta
- Brasilialaiskuski tulossa Valtteri Bottaksen tallikaveriksi
- Valtteri Bottaksesta herkullinen väite
- Valtteri Bottas palaa F1-kilpakuljettajaksi
- Max Verstappen antoi Mersulle rukkaset
- Max Verstappen oli raivoissaan
- Red Bull vahvisti Max Verstappenin tilanteen
- McLaren vastasi Max Verstappenille eturivillä
- Mercedes-pomo kommentoi hurjia huhuja Max Verstappenista
- Lando Norris oli hyvä häviäjä – ei marmatusta
- Oscar Piastri dominoi Span avaussessiota