Lotuksen Kimi Räikkönen on luonnonlahjakkuus, kun puhutaan ajokin hallitsemisesta.

Parin vuoden taukokaan formuloista ei ole hiljentänyt Jäämiehen vauhtia. Nykyistä menopeliä Kimi vertaa jopa McLarenin aikojen kilpuriin.

– Mielestäni auton ajettavuus oli varsin hyvä kahden vuoden tauon jälkeen, eikä se tuntunut vaikealta, koska ajaminen tulee luonnostaan. Riittää, kun menee autoon ja antaa palaa, Räikkönen sanoo F1-Areena-sivustolle.

– Mutta kuten sanoin tänä vuonna Australiassa, siellä auto tuntui yhtä hyvältä ajaa kuin McLarenilla ajamani voittaja-auto.

Kimi ei allekirjoita väitteitä, joiden mukaan Lotuksen suorituskyky laskee märällä.

– En oikeastaan ole sitä mieltä, että meidän voisi sanoa hidastuneen reilusti märällä radalla. Malesian GP:ssä autossani oli aika paljon vikaa kisan loppua kohti, joten vauhtini ei ollut normaalilla tasolla.

– On vaikeaa verrata tilanteita eri radoilla ja eri olosuhteissa keskenään. Tiedämme kyllä, mitä meidän tulee kehittää ja teemme töitä sen eteen jatkuvasti.

Lue Räikkösen erikoishaastattelu F1-Areenalta tästä linkistä.