Valtteri Bottas asetti kovan tavoitteen tulokaskaudelleen
Kuva: Getty Images
Kauden 2012 raastavan odottelun jälkeen Valtteri Bottas pääsee lopultakin kisakuski formula ykkösiin. Suomalainen saa heti alleen auton, jonka suorituskyky riittänee palkintokoroketaisteluun, mikäli viime vuodesta voidaan vetää päätelmiä.
Pidemmällä tähtäimellä nyt 23-vuotiaan kuljettajan tähtäin on huipulla. Keke Rosberg, Mika Häkkinen ja Kimi Räikkönen ovat huolehtineet siitä, että Suomessa on per capita enemmän F1-mestareita kuin missään muualla maailmassa. Ja absoluuttisestikin enemmän on ainoastaan Yhdistyneessä kuningaskunnassa.
– Joo, suomalaiset ovat pärjänneet aika hyvin. Kiitos Keken, Mikan ja Kimin suomalaiskuskien profiili on noussut. Haluan pitää sen perinteen elossa, Bottas sanoi Motor Sport Magazinelle tallin tehtaalla.
– Olen saanut valtavasti tukea ja olen todella ylpeä kilpaillessani Suomelle.
”Haluamme olla kärkiviisikossa valmistajien sarjassa”
Mitä tulee alkavaan kauteen, Bottas kertoo tallin pyrkivän kovaan tavoitteeseen: vähintään viidennelle sijalle valmistajien sarjassa. Tämä vaatisi yhden lyömistä joukosta Mercedes, Lotus, McLaren, Ferrari ja Red Bull. – Tavoitteeni on hankkia pisteitä, lyödä Force India ja Sauber, jotka olivat edellämme viime vuonna. Viimevuotinen auto ei ollut niin hyvä, mutta testatessa pystyin tuntemaan, että meillä on nyt parempi auto ja olen luottavainen, että se tulee olemaan parempi. – Me haluamme olla kärkiviisikossa valmistajien sarjassa ja omasta puolestani haluan ajaa kisoja maaliin ja kerätä pisteitä. Haluan ajaa kilpaa, enkä vain kuluttaa vuotta opetteluun. Jos teen virheitä, niistä on opittava, eikä pidä toistaa niitä. Tarvitsen tasaisuutta, Bottas listasi.LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- MM-rallin osallistujat julki – 42-vuotias konkari tekee paluun pääluokkaan
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- IS: Tuukka Taposen manageri: tästä syystä tauko voi tehdä hyvää Kalle Rovanperälle
- F1-kuskit vaativat muutoksia – FIA koolla Bearmanin rajun ulosajon jälkeen
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Saudi-Arabian GP – F1 | Uutiset, rata, kisaviikonloppu peruttu
- Bahrainin GP – F1 | Uutiset, kisaviikonloppu peruttu
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Mitta täynnä: Max Verstappen pohtii F1-uransa päättämistä
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Paljastus: Esapekka Lappi pitkäksi aikaa sivuun rallin MM-sarjasta
- Kalle Rovanperä takaisin MM-ralliin? IS: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- Paluu tositoimiin! IS: Heikki Kovalaiselta jättiuutinen – ”Ei F1-tason rahoja”
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Red Bullilla kuohuu: Max Verstappenin käytös ei saa tallin hyväksyntää
- Japanin GP:n avausharjoituksissa tuttu marssijärjestys – Suzukan rata osoitti haasteellisuutensa
- Kommentti: Onko tässä mitään järkeä? F1-kuskit taistelevat luontoaan vastaan