F1-pomo oikeuteen – ”Tulee olemaan huvittavaa”

Bernie Ecclestone joutuu lokakuussa oikeuden eteen Iso-Britanniassa. Haasteen on tehnyt saksalainen mediayhtiö Constantin Medien, joka syyttää F1-pomoa sekä Bayerische Landesbankin työntekijä Gerhard Gribkowskya F1-sarjan myynnistä e.m. pankilta CVC Capitalille vuonna 2006 alle sen todellisen markkina-arvon. Haasteen mukaan myynnin yhteydessä kilpailevia tarjouksia ei otettu huomioon.
– Olen valmistautunut todistamaan oikeudessa ja siellä tulee olemaan muutama muukin. Toivoisin, että se järjestettäisiin aiemmin. Se tulee olemaan huvittavaa, Ecclestone tokaisi The Telegraphille asiasta.
Mediayhtiö omisti aiemmin vajaan 17% osuuden sarjasta, jonka arvo olisi taseraportoinnin mukaan ollut hieman reilut €200 miljoonaa. Osuus myytiin kuitenkin pankille vuonna 2003 ainoastaan €8,5 miljoonalla.
Merkittävä alehinta sovittiin osana sopimusta, jossa mediayhtiö olisi oikeutettu noin 10% osuuteen hinnasta, mikäli pankki myisi oman osuutensa vähintään $1 miljardin hintaan.
CVC maksoi pankille ainoastaan $839 miljoonaa ja haasteessa väitetään, että kyse oli alehinnasta, jonka vuoksi mediayhtiö menetti $171 miljoonaa.
Ecclestone, joka sanoo, että hänelle on esitetty sovitteluehdotus, jonka hän on torjunut, kiistää väitteet vakuuttaen hinnan olleen ”erittäin hyvä”.
Gribkowsky on saanut F1-kauppaan liittyen jo viime vuonna kahdeksan ja puolen vuoden vankeustuomion Saksassa muun muassa korruptiosta vastaanotettuaan merkittävän rahasumman Ecclestonelta. Rahojen uskotaan olleen lahjus, joskin Ecclestone kiistää väitteen. F1-pomoa vastaan ei ole ainakaan vielä nostettu syytettä Saksassa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- F1-kuskin potkut lipsahti ulos suorassa tv-lähetyksessä? – Näin vastaa tallipäällikkö
- Miamin sprinttikilpailun tulokset uusiksi – kolme kuskia pisteiltä ulos
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Max Verstappenilta jälleen mestarillista venymistä – Ferrarin vauhti kateissa
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?