Rosberg Hamiltonista: "Mitään huolta ei ole"
Kuva: Getty Images
Mercedeksen Nico Rosberg saa ensi kaudella uuden tallikaverin Lewis Hamiltonin muodossa ja kertoo uuden tilanteen olevan hyväksi sekä hänelle itselleen että tallille.
Tällä kaudella saksalainen on ollut ajoittain vaikeuksissa 43-vuotiaan Michael Schumacherin kanssa, mutta Rosbergia ei pelota joutuminen vastakkain sarjan tämän hetken kenties kierroksella nopeimman kuljettajan kanssa.
– Mitään huolta ei ole. Olen iloinen, että hän liittyy tiimiin ja se tulee olemaan uusi haaste minulle, Rosberg sanoi ESPN:lle ja jatkoi:
-Kyllä, hän on yksi parhaista, joten tulee olemaan olemaan mielenkiintoista ajaa häntä vastaan. Mutta kuten olen sanonut, olen vakuuttunut, että pärjään hyvin ja sitten näemme miten asiat tulevat sujumaan.
Kehityksen osalta Mercedes on ollut melkoinen pettymys sitten kauden alun. Kiinan GP:ssä Rosberg otti tallin nykyhistorian ensimmäisen voiton ylivoimaiseen tyyliin, mutta sittemmin kilpailukyky on ollut kaikkea muuta kuin vakuuttava ja trendi mollivoittoinen. Edelliset pisteet talli otti Singaporessa. Rosberg lupaa nyt parempaa.
– Olen varma, että tulemme suoriutumaan paremmin ja Hamiltonin liittyminen talliin tulee antamaan hyvää puskua kaikille. Minusta se on hyvä ja virkistävä muutos.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu