Red Bull -pomo pilaili Ferrarin rangaistusskandaalilla
Kuva: Getty Images
Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner ei esitä kritiikkiä Ferrarin kohua herättäneestä päätöksestä hankkia lähtöruuturangaistus Felipe Massalle Yhdysvaltain GP:ssä.
Yksi brassin vaihdelaatikon sineteistä, joilla FIA huolehtii, että laatikkoon ei tehdä sääntöjenvastaisesti muutoksia, rikottiin. Tämän ansiosta Massa kärsi viiden ruudun rangaistuksen ja Fernando Alonso puolestaan nousi yhden sijan.
– He ilmiselvästi tekivät päätöksen saadakseen Fernando oikealle puolelle rataa ja se toimi heille hyvin. Se oli sääntöjen puitteissa ja vaikkakin päätös oli kova Felipelle, Fernando on heidän prioriteettinsä, Horner sanoi brasilialaisen TotalRace -sivuston mukaan.
Kysyttäessä, että harkitsiko Red Bull missään vaiheessa vastaiskuna rangaistuksen hankkimista Mark Webberille, jotta Alonso olisi joutunut takaisin likaiselle puolelle ruudukkoa, tallipomo oli kuitenkin avoimen sarkastinen.
– Siinä tapauksessa muutkin olisivat tehneet saman ja ennen pitkää Fernando olisi aloittanut eturivistä. Me emme koskaan harkinneet sitä, Horner vitsaili.
LUE MYÖS:
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Robin Räikkönen: sopimus F1-huipputallin kanssa!
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?
- Rallifaneille ilouutisia – legendaarinen kilpailu tekemässä paluuta MM-kalenteriin
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Red Bullille lisää huonoja uutisia Espanjan GP:n alla
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Uusi rallitiimi tekee tuloaan MM-sarjaan – nyt debyytistä saatiin uutta tietoa