P1: Kimi Räikkönen kolmatta sekuntia kärjestä

Abu Dhabin GP:n ensimmäiset harjoitukset ovat päättyneet McLarenin Lewis Hamiltonin pitäessä huippuvauhtia (1:43.285). Myös toiseksi nopein aika meni samaiselle tallille, Jenson Buttonin nimiin (+0.333). Red Bullin Sebastian Vettel oli kolmas (+0,765) ja Ferrarin Fernando Alonso neljäs (+1.081).
Williamsin Pastor Maldonado (+1,830) oli seitsemäs ja löi tällä kertaa tallikaverinsa, kolmoskuljettaja Valtteri Bottasin (+2.062) niin kahdella sijalla kuin kymmenykselläkin.
Lotukset olivat jälleen varsin tutussa perjantaivauhdissa. Kimi Räikkönen oli 10:s (+2.137) ja Romain Grosjean 14:s (+2.458).
Häntäpään talleista Caterhamin Heikki Kovalainen (+4.133) oli tavalliseen tapaan nopein ja teki kaiken kaikkiaan 19:nneksi nopeimman kellotuksen.
Giedo van der Garde, joka lainasi Vitali Petrovin autoa sessiossa, kärsi moottoriongelmasta, jonka aiheuttajaa talli yhdessä Renaultin kanssa tutkii. Hollantilainen ajoi ainoastaan kolme kierrosta ilman kellotusta.
Ajat: Formula One World Championship Ltd
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Sergio Perezin matka haastajasta kritiikin kohteeksi – ”Kurkotti johonkin, joka ei ollut koskaan mahdollista”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Max Verstappen Espanjan GP:n voittoon – onko Mercedes palannut kärkikahinoihin?
- Max Verstappenilta aggressiivista puolustamista Espanjan lähdössä – lauantain sensaatiokuskin kisa pilalla
- George Russellilta ulosajo jo ennen Espanjan GP:n lähtöä – auto vahingoittunut?
- Isoja kaloja perällä ja sateen uhka – tässä Espanjan GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä
- Tässä syy Fernando Alonson huonolle aika-ajolle – ”Toinen sija oli silti mahdollinen”
- EK18: Sardinian MM-rallissa varmistelun makua – Hyundai-kuski joutui keskeyttämään
- Red Bullin uusi autopaljastus aiheuttaa kauhua kilpailijoissa – ”Ei tuota voi kopioida”
- Valtteri Bottas kiistää Mercedeksen George Russellin väitteen – ”Se on paljon haastavampaa”
- EK11: Esapekka Lapilla loppuivat renkaat – Kalle Rovanperä varmistelee jo torjuntavoittoa
- EK10: Esapekka Lapin voittotaisto vaikeutui rengasrikon myötä – Ott Tänak joutui keskeyttämään
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Red Bull -pomo tylyttää Sergio Perezin mestaruushaastoa – ”Se on jo ohi, Max ei koskaan nähnyt häntä uhkana”
- Mureneeko Red Bullin mestaritalli sisältäpäin – tallin tekniikkaguru jättää paikkansa välittömästi
- F1-kuljettaja rysäytti kovaa ulos harjoituksissa – sessio keskeytettiin punaisilla lipuilla
- F1-tulokas kurvasi itselleen lisäaikaa: ”Tätä minä haluan nähdä”