McLaren-tallipäällikkö Martin Whitmarsh on tuonut harvinaisen suoraan esiin toiveensa saada Lewis Hamilton vielä palaamaan talliin tulevaisuudessa.

Hamilton ajaa tänä viikonloppuna Brasiliassa viimeisen kerran McLarenin väreissä ja siirtyy ensi vuodeksi Mercedekselle kolmevuotisella sopimuksella. Brittikuljettaja itse kertoi torstaina Sky Sportsille, että hän on ”lähdössä vähän matkustelemaan” ja pitää McLarenia ikään kuin kotinaan.

Televisiokanava kysyi asiasta mielipidettä Whitmarshilta, joka kertoi toivovansa, että Mercedes-ekskursiossa on kyse vain väliaikaisesta kokeilusta.

– Me ottaisimme hänet takaisin kyllä. Toivotaan, että kyseessä on vain tauko, McLaren-pomo kommentoi suorasukaisesti televisiohaastattelussa.