Paul di Resta siirtohuhuista huipputalliin: "Parasta on vain toivoa, että saan sen istuimen joku päivä"

Force Indian Paul di Restaa pidettiin pitkään varikkohuhuissa vahvimpana kuskina Lewis Hamiltonin korvaajaksi, mutta McLaren päätyi lopulta Sauber-kuski Sergio Pereziin.
Hamilton siirtyy ensi kaudeksi Michael Schumacherin paikalle Mercedekselle, joten tämäkin tie tukittiin di Restan tieltä. Sen sijaan Ferrari ja Red Bull eivät tee muutoksia kuskikaksikkoonsa, joten mitä jää jäljelle di Resta?
Vastaus saataneen lähiviikkojen aikana ja todennäköistä on, että mies jatkaa nykytallissaan. Force Indialla. Di Restan puheista paistaa kuitenkin luottamus: jonain päivänä on hänen vuoronsa kuljettaa autoa, jolla on saumaa mitellä voitoista.
– Haluat aina, että sinut yhdistetään näihin istuimiin ja olen kiitollinen, että näin on käynyt kohdallani, Di Resta sanoo Sky Sports Newsille viitaten hänen linkityksistään Mercedekselle, McLarenille ja Ferrarille.
– Parasta on vain toivoa, että saan sen istuimen joku päivä. Olen aina sanonut haluavani voittaa kisoja ja mestaruuksia. Mutta mille tahansa tallille ajankaan, olen 100 prosenttisesti sitoutunut. Pyrin ajamaan sitä autoa mahdollisimman nopeasti ja viemään sen uusille tasoille.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- F1-kuskin potkut lipsahti ulos suorassa tv-lähetyksessä? – Näin vastaa tallipäällikkö
- Miamin sprinttikilpailun tulokset uusiksi – kolme kuskia pisteiltä ulos
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Red Bullin toisen auton kirous jatkuu – tiimiltä nolo kämmi
- Max Verstappenilta jälleen mestarillista venymistä – Ferrarin vauhti kateissa
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi