Haluaako Sebastian Vettel apua tallikaverilta? – lue mestarin vastaus!
 
										Kuva: Getty Images
					
		
		Kun F1-kisoja on kuluvalla kaudella vielä neljä jäljellä, Sebastian Vettelillä on lähinnä marginaalinen kuuden pisteen johtoasema kuljettajien MM-sarjassa. Toisena oleva Ferrarin Fernando Alonso ajaa omassa tallissaan kyseenalaistamattomana ykköskuljettajana tarvittaessa Felipe Massan avustamana.
Saksalaisen tallikaveri Mark Webber puolestaan oli ainakin pisteiden valossa mukana mestaruustaistelussa vielä kauden puolivälissä, vaikka onkin sittemmin jo tosiasiallisesti tippunut kisasta.
Kysyttäessä, että ”kuinka vaikeaa on pohdiskella” avunsaantia loppukaudella tallikaveriltaan, hallitseva mestari oli varovainen vastauksessaan.
– On selvää, että jokainen haluaisi saavuttaa [mestaruuden] mieluiten omilla voimillaan. Tietenkin tietyn välimatkan päästä katsottuna voi nähdä logiikan siinä, mitä tehdä tietyissä tilanteissa, joskaan en ole itse sellaisen suuri ystävä, Vettel pyöritteli epämääräisesti sarjan kotisivulla.
Webber itse ehti jo kommentoida torstaina, että hän ei ole yhäkään valmis antamaan vapaaehtoisesti tietä kenellekään, eikä saksalainen sitä myöskään myönnä odottavansa.
– Jos asiaa katsoo, näkee, että Red Bull Racingilla on mielipide siitä, miten tällaiset tilanteet tulee ratkaista ja itse tiedän, että mikään ei ole muuttunut.
– Mark ja minä työskentelemme tiivisti maksimoidaksemme tuloksen jokaisessa kisassa, mutta me molemmat haluamme myös paremman tuloksen – mikä tarkoittaa oman tallikaverin lyömistä.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- Yuki Tsunodan tilanne epävarma
- Esapekka Lappi kertoi jatkostaan
- F1-kuskia syytetään Meksikon GP:n rajusta vaaratilanteesta
- Salainen testi – Kalle Rovanperä hyppäsi jo formula-auton puikkoihin
- Lähde: Red Bull on palkkaamassa uuden kuljettajan Max Verstappenin rinnalle
- F1-tähti hiilenä Meksikon GP:n tapahtumista – rajua kritiikkiä tuomariston suuntaan
- Valtteri Bottakselta jättipaljastus: Suomalainen menetti F1-sopimuksensa viime hetkillä
- F1-sarjan kärkinimi vaihtui – Meksikon GP:ssä yksi ylitse muiden
- F1-kilpailussa veret pysäyttävä tilanne – kuljettaja oli ajaa kahden ratavirkailijan päältä
- Lando Norrisilla mieletön tilaisuus – tässä Meksikon GP:n lähtöjärjestys
- Salainen testi – Kalle Rovanperä hyppäsi jo formula-auton puikkoihin
- Lähde: Red Bull on palkkaamassa uuden kuljettajan Max Verstappenin rinnalle
- F1-konkari kertoo Mika Häkkisen erikoisesta taidosta Michael Schumacheria vastaan – ”Vain hän pystyi siihen”
- McLaren-kuljettaja joutui äkillisesti sairaalaan Meksikon harjoitusten jälkeen
- Valtteri Bottakselta jättipaljastus: Suomalainen menetti F1-sopimuksensa viime hetkillä
- Meksikon aika-ajoissa huippujännittävä päätös – Ferrari lähellä jättisensaatiota
- F1-tähti hiilenä Meksikon GP:n tapahtumista – rajua kritiikkiä tuomariston suuntaan
- Mitä on tapahtunut Oscar Piastrille? – ”Se on mysteeri”
- Red Bullin kakkoskuskin tontista karu arvio: ”Yksikään kuski ei pärjää siellä”
- F1-sarjan kärkinimi vaihtui – Meksikon GP:ssä yksi ylitse muiden
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			