Niklas Ajo: "Perä lähti alta, en ymmärrä mitä siinä kaatumisessa oikein tapahtui"
Uuden Moto3-luokan kauden toisen MM-osakilpailun aika-ajon kakkoskierroksella harmittavasti kaatunut Niklas Ajo joutuu tyytymään yhdeksännen lähtörivin paikkaan sunnuntaina Jerezin radalla Espanjassa. Ajo sijoittui vaiherikkaassa aika-ajossa 27:nneksi ajalla 2.01,702.
– Perä lähti alta, mutta en ymmärrä mitä siinä kaatumisessa oikein tapahtui. Kurvi oli lopusta jo ihan kuiva ja ajoin siihen samalla tavalla kuin sadekelillä sen enempää puristamatta ja kallistamatta. Outo tilanne. Sitä nyt tutkitaan tiimin kanssa, mutta mennyt mikä mennyttä. Näitä nyt vaan ikävä kyllä sattuu, totesi Ajo.
Pääasia oli, että kuljettaja selvisi hurjan näköisestä ilmalennostaan ehjin nahoin. Tai ainakin lähes.
– Ottihan se putoaminen asfaltin pintaan pakaran päälle ja oikean käden pikkusormesta lähti nahka. Ei näistä ole kuitenkaan haittaa sunnuntaina kisassa, vakuutti KTM:n tehdaspyörällä kilpaileva 17-vuotias valkeakoskelainen.
Kiire pakotti sadekelin renkailla kuivalle radalle
Ajon sormea jouduttiin paikkailemaan, ennen kuin hän pääsi palaamaan kovalla kiireellä takaisin radalle seitsemän kierroksen ajaksi. – Rata oli session lopussa jo miltei kuiva ja moni muu kuljettaja oli vaihtanut slicks-renkaat alle. Minun oli lähdettävä kuitenkin matkaan edelleen sadekelin renkailla, sillä meille ei jäänyt yksinkertaisesti aikaa vaihtaa säätöjä pyörään. – Niillä renkailla pystyi ajamaan kuivalla radalla käytännössä vain kierroksen, kunnes ne alkoivat luistaa. No, onneksi pystyin ajamaan sen kierroksen ihan vertailukelpoista vauhtia muiden vastaavilla renkailla rataa kiertäneiden kanssa, huokaisi Ajo helpotuksesta. Ajo starttasi kolme viikkoa sitten MM-kauden Qatarissa avanneeseen kisaan viidennestä ruudusta. Silloin hän oli takaa-ajettu ja nyt hän on takaa-ajaja. – Tietenkin tämä Jerezin aika-ajo ottaa päähän, mutta ei muuta kuin taistelumielialalla matkaan oli keli sunnuntaina sitten mikä tahansa. Nousu on täysin mahdollista hyvän startin myötä. Lauantai oli kotiyleisön juhlaa Jerezissä, sillä espanjalaiskuljettajat veivät nimiinsä kaikkien kolmen luokan paalupaikat. Maailmanmestarit, MotoGP-luokan Jorge Lorenzo ja Moto2:n Marc Marquez eivät enää esittelyjä kaipaa. Moto3:ssa MM-historia sai sen sijaan uuden paalupaikkamiehen, tai paremminkin nuorukaisen, kun Alex Rins pystyi pitämään jännittävillä loppuhetkillä suomalaistalli Ajo Motorsportin saksalaisen Sandro Cortesen 12 tuhannesosan turvin takanaan. MotoGP-sarjan Moto3-luokan 2/17 MM-osakilpailu. Aika-ajo ja lähtöjärjestys sunnuntain kilpailuun: 1. Alex Rins Espanja, Estrella Galicia 0,0, Suter Honda 1.57,507 2. Sandro Cortese Saksa, Red Bull KTM Ajo, KTM + 0,012 3. Miguel Oliveira Portugali, Estrella Galicia 0,0, Suter Honda + 0,456 4. Alexis Masbou Ranska, Caretta Technology, Honda + 0,794 5. Jakub Kornfeil Tshekki, Redox-Ongetta-Centro Seta, FTR Honda + 0,931 6. Jack Miller Australia, Caretta Technology, Honda + 1,286 7. Isaac Vinales Espanja, Ongetta-Centro Seta, FTR Honda + 1,404 8. Arthur Sissis Australia, Red Bull KTM Ajo, KTM + 1,516 9. Maverick Vinales Espanja, Blusens Avintia, FTR Honda + 1,594 10. Romano Fenati Italia, Team Italia FMI, FTR Honda + 1,648 11. Efren Vazquez Espanja, JHK T-Shirt Laglisse, FTR Honda + 1,691 12. Louis Rossi Ranska, Racing Team Germany, FTR Honda + 1,943 13. Alex Marquez Espanja, Estrella Galicia 0,0, Suter Honda + 1,993 14. Adrian Martin Espanja, JHK T-Shirt Laglisse, FTR Honda + 2,222 15. Danny Kent Iso-Britannia, Red Bull KTM Ajo, KTM + 2,352 27. Niklas Ajo Suomi, TT Motion Events Racing, KTM + 4,195 28. Zulfahmi Khairuddin Malesia, AirAsia-Sic-Ajo, KTM + 4,245LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Ongelmat pilasi Valtteri Bottaksen ajopäivän: ”Ajanhukkaa”
- Sami Pajari säväyttänyt Safarirallissa – Toyota pitää kärkipaikat hallussaan
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen ryhtyi toimiin uusien F1-autojen parantamiseksi – keskustelut käynnissä FIA:n kanssa
- Lewis Hamilton paljasti: Ferrarin kohuttu takasiipi tulossa Kiinan kisaan
- Paljastus – Hondan F1-projekti oli myöhässä jo ennen alkujaan
- Kuliseissa käydään keskusteluja – kiinalainen autojätti liittymässä F1-sarjaan?
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”
- Haas-tallin Oliver Bearman kommentoi F1:n uutta boost-järjestelmää – “Paikoin todella tehokas”
Uuden Moto3-luokan kauden toisen MM-osakilpailun aika-ajon kakkoskierroksella harmittavasti kaatunut Niklas Ajo joutuu tyytymään yhdeksännen lähtörivin paikkaan sunnuntaina Jerezin radalla Espanjassa. Ajo sijoittui vaiherikkaassa aika-ajossa 27:nneksi ajalla 2.01,702.
– Perä lähti alta, mutta en ymmärrä mitä siinä kaatumisessa oikein tapahtui. Kurvi oli lopusta jo ihan kuiva ja ajoin siihen samalla tavalla kuin sadekelillä sen enempää puristamatta ja kallistamatta. Outo tilanne. Sitä nyt tutkitaan tiimin kanssa, mutta mennyt mikä mennyttä. Näitä nyt vaan ikävä kyllä sattuu, totesi Ajo.
Pääasia oli, että kuljettaja selvisi hurjan näköisestä ilmalennostaan ehjin nahoin. Tai ainakin lähes.
– Ottihan se putoaminen asfaltin pintaan pakaran päälle ja oikean käden pikkusormesta lähti nahka. Ei näistä ole kuitenkaan haittaa sunnuntaina kisassa, vakuutti KTM:n tehdaspyörällä kilpaileva 17-vuotias valkeakoskelainen.