Bernie Ecclestonelta yllätys: ”Bahrainissakin mennään uudella aika-ajosysteemillä”

Kovasta kritiikistä huolimatta F1-moguli Bernie Ecclestone uskoo, että uusi aika-ajosysteemi säilyy formula ykkösissä.
Aika-ajosta Melbournessa tuli totaalinen farssi, kun viimeiseen viiteen minuuttiin radalla ei ajanut kukaan – ja juuri sen piti olla koko uudistuksen suuri kliimaksi, kahden nopeimman miehen kaksintaistelu paalupaikasta. Systeemi kurahti kuitenkin jälleen niin tuttuun asiaan, renkaiden säästämiseen. Tiimit eivät halunneet polttaa loppuun rengasvarastojaan ennen kilpailua.
– Jäihän siihen parannettavaa. Olin itsekin aika hämmentynyt siitä mitä tapahtui, Ecclestone sanoo La Gazzetta dello Sportille.
– Tiimit ovat keskustelleet siitä, että palaisimme vanhaan aika-ajosysteemiin, mutta jos minulta kysytään, niin jatkamme tällä uudella systeemillä myös Bahrainissa, Ecclestone yllättää.
– Uusia asioita pitää aina kokeilla kunnolla. Uusi systeemi aiheutti melkoisen shokin, mutta ehkä saamme sen hyvät puolet vielä esiin. Minä haluan ensisijaisesti, että kilpailut ovat mielenkiintoisia, eivätkä ennalta-arvattavia. Minä olen sijoittaja ja myyn F1-tuotetta kilpailujen järjestäjille. Jos fanit kaikkoavat, emme saa enää niin paljon rahaa. Siksi tähän on löydettävä oikea ratkaisu ja se on nyt mielestäni kuljettajien pudottaminen pois 90 sekunnin välein, Ecclestone paaluttaa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Rangaistukset sekoittivat pakkaa – tässä Italian GP:n lähtöjärjestys
- Tuukka Taposella tekemätön paikka F3-luokan päätöskilpailussa
- Max Verstappen taikoi kanin hatusta – hallitsevalta mestarilta uskomaton veto
- Monzaan luvassa hurja paalutaisto – päätösharjoituksessa minimaaliset erot
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- Ferrarilla unelma-alku Monzassa – punaiset liput häiritsi ajoja
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- Sergio Perezin jättipalkasta iso paljastus
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- Rallin MM-sarjassa mieletön mestaruustaisto – tässä pistetilanne
- Mestaruustaisto taputeltu? Näin Lando Norris kommentoi jättipettymystään
- Video: Lewis Hamiltonin rangaistukseen johtaneesta tilanteesta selvennys
- F1-tähti tulistui saamastaan rangaistuksesta – ”Aina sama kaveri”
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen