Janni Hussi kertoo, miksi MM-rallin paineet sytyttävät
Janni Hussi avasi SuomiF1.comille Portugalin WRC2-voiton tuomia paineita ja tunteita. Suomalaiskartturi myöntää kilpailun menneen jopa uniin asti, mutta kertoo, että kovat tilanteet sytyttävät häntä myös entisestään.
Janni Hussi pääsi juhlimaan uransa ensimmäistä WRC2-luokan MM-voittoa Portugalissa yhdessä Teemu Sunisen kanssa. Monivaiheinen kilpailu jätti Hussin mukaan jälkensä myös yöuniin.
– Portugalin voiton paineet näkyivät jopa unissa asti. Vieläkin välillä herään siihen, että olen muka suunnistanut tiekirjalla väärin.
Hussi kertoi SuomiF1.comille, että kovat paineet kuuluvat huippu-urheiluun – ja niistä pitää myös osata nauttia.
– Paine on myös huippu-urheilijan etuoikeus. Mä jopa vähän tykkään siitä painekattilasta ja siitä, että pitää pystyä keskittymään täysin kovassa tilanteessa.
Voit katsoa julkaisun myös täältä.
“Nyt mennään all in”
Hussi nähdään seuraavaksi Suomen MM-rallissa uuden Secto LABS -tiimin väreissä yhdessä Sunisen kanssa. Mahdollisuus päästä Jyväskylän MM-ralliin oli kartanlukijalle erityinen.
– Jos mahdollisuus tulee päästä ajamaan Suomen MM-ralli, niin kyllä kalenteriin raivataan sille heti tilaa.
Hussi kokee elävänsä parhaillaan uransa tärkeimpiä vuosia autourheilussa. Portugalin onnistuminen vahvisti tunnetta siitä, että työ kantaa tulosta myös MM-sarjan kovimmissa paikoissa.
– Koen, että nyt ovat omat prime-vuodet menossa. Tavoitteet ovat korkealla ja nyt mennään all in.
LUE MYÖS: Teemu Suninen puhuu suoraan – “Kuulumme takaisin pääluokkaan”
LUE LISÄÄ
- IS: Kalle Rovanperä saattaa palata MM-ralleihin – Jari-Matti Latvala kertoo suunnitelmista
- Max Verstappen sivuaa Michael Schumacherin saavutusta – vain yksi kuski edellä
- Singaporen GP 2026 – F1: Aikataulu, TV, lähetysajat, tulokset
- Tältä Oliver Solbergin dramaattinen ulosajo näytti kuskin perspektiivistä – katso video
- Roope Korhonen taisteli voittoon Sardiniassa – eroa vain 0,7 sekuntia
- Valtteri Bottas pyysi talliltaan anteeksi Bahrainin GP:n jälkeen – tästä on kyse
- Toyota-pomolta jättipaljastus: ”Toivoin hänelle voittoa”
- Max Verstappen ja Lewis Hamilton nauroivat yhdessä oudolle farssille Malesiassa – ”Se oli kuin Lego-kisa”
- Bahrainin GP 2026 – F1: Tulokset
- MM-ralli 2026: Kuskien ja valmistajien pisteet
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Maailmanmestaruus ratkeaa – katso täältä MM-rallin päätöspäivän aikataulu
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- Näitkö tätä? Näin Elfyn Evans reagoi Oliver Solbergin ulosajoon
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Iso uutinen rallin MM-sarjasta – tuttu tehdastalli tekee paluun!
- EK8: Sardinian MM-rallin kärkitaistelussa dramaattinen käänne